8. Lekcja śpiewania w Wojborzu
Mariola Huzar, własne 13.05.2016

Kolejna „Lekcja Śpiewania” odbyła się 6 maja 2016 roku w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojborzu. Śpiewano pod hasłem „Jak długo w sercach naszych”. Dla uczestniczących w lekcji młodych i starszych mieszkańców Wojborza przygotowano kilkanaście śpiewników.

Publiczność mogła zaśpiewać zarówno historyczne, jak i współczesne pieśni, m.in. „Hymn Konstytucji 3 Maja”, „Warszawiankę” z 1905 roku, „Piękna nasza Polska cała”, „Jak długo w sercach naszych”, „Hymn o miłości do Ojczyzny”, „Rotę”, „Polonez Trzeciego Maja” i wiele innych.

Pomiędzy śpiewaniami, emerytowana nauczycielka pani Wanda odpytała dzieci z Katechizmu Polaka – Władysława Bełzy. Czytano wiersze o tematyce patriotycznej. Na gitarze przepięknie zagrała gimnazjalistka Marcelina Buka. W tym roku uczono się także nowych pieśni: „Gaude Mater Polonii”, „Ukochany kraj” i „Oda do radości”.

Na ścianach czytelni można było obejrzeć wystawę historyczną „Dzieła wybitnych polskich i zagranicznych artystów”, opracowaną w formie kalendarza ściennego, otrzymanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. A są to:

*Julian Fałat 1853-1929 „Przed polowaniem w Rytwianach” oraz „Nagonka na polowaniu

w Nieświeżu”

*Pierre-Francois Feuchere 1737-1823 „Aplika trójramienna z głową Meduzy”

*Aleksander Gierymski 1850-1901 „Żydówka z pomarańczami”

*Melchior d”Hondecoeter 1636-1695 „Trofea myśliwskie”

*Wojciech Gerson 1831-1901 „Odpoczynek w szałasie tatrzańskim”

*Albrecht Weimmer I „Monstrancja”

*Anna Bilińska-Bohdanowiczowa 1857-1893 „Murzynka”

*Witold Wojtkiewicz 1879-1909 „Orszak, z cyklu Z dziecięcych póz”

*Józef Brandt 1841-1915 „Czaty”

*Friedrich Philipp Reinhold 1779-1840 „Chmury”

*Józef Czajkowski 1872-1947 „Cmentarz przy kościele o.o. Reformatów w Krakowie”

„Już po raz ósmy spotkaliśmy się w bibliotece w Wojborzu. Przez kolejne edycje ciągle próbujemy coś nowego, idea jednak pozostała bez zmian. Ważna jest konsekwencja w organizowaniu lekcji, emocje, humor, biało-czerwone nastroje i nieprzewidywalność ze strony organizatorki, jak i tych, którzy przychodzą każdego roku o tej samej porze” – podkreśla pani bibliotekarka Małgorzata.

Jak długo w sercach naszych

Choć kropla polskiej krwi,

Jak długo w sercach naszych

Ojczysta miłość tkwi,