Afryka dzika w bibliotece w Krosnowicach
Mariola Huzar, własne 04.07.2024

Wakacje wakacjami, ale świat trzeba poznawać. Nie każdy może wyjechać i na żywo zwiedzać, smakować i cieszyć się tym, co widzi.

Filia nr 2 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach zabrała dzieci z tutejszego Przedszkola Gminnego w podróż do Afryki. Na początek przedszkolaki obejrzały atlas i zapoznały się z kontynentem. W Afryce żyje ok. 25 proc. wszystkich ptaków.

Bibliotekarka Małgosia zachęciła swoich małych gości do rozmowy na temat zwierząt mieszkających w Afryce. Wiele osób spoza Afryki jest zdania, że największym zagrożeniem są tam krokodyle, lwy i rekiny. Nic bardziej mylnego. Najgroźniejszym zwierzęciem Afryki jest hipopotam nilowy. Ten kolos zabija rocznie więcej osób niż wymienione wcześniej gatunki razem wzięte.

Czy wiedzieliście, że dorosły słoń afrykański każdego dnia pożera ok. 200 kg materiału roślinnego. Niesamowite! Pingwiny kojarzą się przede wszystkim z Antarktydą, ale mało kto pamięta, że występują także w Afryce. Okazuje się, że afrykańska populacja tych niezwykłych ptaków przekracza 50 tysięcy osobników.

Po tych ciekawych opowieściach, został przeczytany wiersz pt. „Gdzie był Krzyś?” autorstwa Zofii Bronikowskiej.

Gdzie byłeś Krzysiu?

- Daleko….

W Afryce, nad rzeką Nilem!

A dwa kroki przede mną

kąpały się dwa krokodyle!

Były takie olbrzymie,

paszcze miały szerokie

jak bramy.

Nie wierzysz? No to proszę,

Możesz zapytać mamy!

A potem hipopotam

po szyję wylazł z błota,

aż śmiały się goryle.

Słonie biegały jak konie!

Były zebry, żyrafy, szakale!

A ja –

Nie bałem się wcale.

Siedziałem obok mamy

i patrzyłem… patrzyłem….

Małpy jadły figi i daktyle,

Nosorożec bawił się w strumieniu,

a tygrysy leżały pod palmą.

I lwa widziałem,

A jakże!

I chociaż było ciemno,

nie bałem go się  także.

Ale zabłysło światło

i ludzie zaczęli uciekać!

Ja chciałem jeszcze zostać,

chciałem jeszcze poczekać,

ale mama…..

- O czym ty mówisz Krzysiu?

To ci się chyba śniło.

Skądże?

Naprawdę to widziałem!

To wszystko w kinie było.

Nasi mali goście, pobudzeni ciekawością i kolorami Afryki przystąpili do malowania zachodu słońca na safari. Jak Wam się podoba?

Działanie realizowane w ramach programu „Mała książka – Wielki człowiek”, którego operatorem jest Instytut Książki.