Bezpieczny senior na wsi
Mariola Huzar, własne 25.03.2013

W ramach realizacji kampanii społecznej „bezpieczny senior na wsi” w Gminie Kłodzko służby mundurowe KPP w Kłodzku przeprowadziły trzecie z kolei spotkanie w bibliotece w Jaszkowej Górnej.

O celach kampanii opowiadała pani Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko, która na wstępie podkreśliła, iż obojętność wobec oszustów i przestępców to jednocześnie przyzwolenie na ich działalność.

W związku z nasilającymi się wciąż próbami wyłudzania pieniędzy od osób starszych na terenie powiatu kłodzkiego policjanci nie ukrywają, iż nadrzędnym celem w takich sytuacjach jest ciągłe podnoszenie świadomości mieszkańców na temat zagrożeń oraz kształtowania umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, w tym reagowanie ze skutkiem natychmiastowego powiadamiania Policji o zaistniałych zagrożeniach. I o tym rozmawiano z grupką mieszkańców w Jaszkowej Górnej.

Jaszkowianie i ich wnuki z zainteresowaniem wysłuchali prelekcji podkomisarz Doroty Jaworskiej, która specjalizuje się w profilaktyce społecznej i posiada ogromną wiedzę w tym zakresie. Dzielnicowy Maciej Franczak szczególną uwagę poświęcił na profilaktyką związaną z bezpieczeństwem w miejscu zamieszkania.

Policjanci omawiając zagrożenia wynikające z wpuszczania do mieszkań osób obcych wskazywali metody i sposoby na potwierdzenie wiarygodności osób podających się za pracowników administracji, opieki społecznej, urzędników oferujących pomoc finansową i kilka jeszcze innych zawodów. Posterunkowy Filip Paszczyk przedstawił dwa filmy prewencyjne, które na długo pozostaną w pamięci uczestników spotkania.

O oprawę spotkania zadbała bibliotekarka pani Agata Maślanka