Cała Polska Czyta Dzieciom
A A A
Mariola Huzar, własne 17.07.2015

 

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko wzięła udział w XIV Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom, organizowanym przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Czytano w ponad 3270 miastach i miejscowościach. To wielkie święto czytania zostało zainaugurowane w całym kraju podczas „Nocy Bibliotek" współorganizowanej przez Fundację razem z: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Gazetę Wyborczą, Magazyn „Książki”, Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Instytut Książki. Honorowy patronat nad XIV OTCD oraz nad Nocą Bibliotek objęli: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska, Minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska oraz Dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski.

 

W gminie Kłodzko czytano w dziewięciu bibliotekach:

 

Bibliotekę centralną w Ołdrzychowicach Kłodzkich odwiedzili uczniowie z miejscowej szkoły podstawowej wraz z wychowawczynią panią Małgorzatą Wiklińską. Panie bibliotekarki  Alina i Małgosia przeczytały dzieciom książkę Grzegorza Kasdepke  „Bon czy ton: savoir-vivre dla dzieci”. Gościnnie czytał także pan Artur Szczytowski –instruktor OKSiR Gminy Kłodzko. Czytane teksty dotyczyły poprawnego zachowania się w różnych sytuacjach. Uczniowie z uwagą słuchali poszczególnych opowiadań i z przejęciem dyskutowali o codziennych  zachowaniach  przy stole, w samochodzie, o wybrzydzaniu, wścibstwie, podglądaniu, pluciu… Było dużo różnorodnych uwag, a także i śmiechu. Każda okazja jest dobra, kiedy odniesie właściwy skutek!

 

W Bierkowicach dzieci przeczytały 12 bajkowych tytułów. Rozpoczęto od „Pięciopsiaczków” Wandy Chotomskiej, a zakończono na „Kaczce dziwaczce” Jana Brzechwy. Wśród dziewczynek popularnością cieszył się „Kopciuszek” Charlesa Perrault, a wśród chłopców „Wóz strażacki”  Agnieszki Nożyńskiej-Demianiuk. Natomiast pani bibliotekarka Bogusia poleca rodzicom do wieczornego czytania dzieciom „Liczy baca owce, liczy” Mariusza Niemyckiego.

 

W Jaszkowej Górnej nie czytano „tradycyjnych książek”. Skorzystano z dobrodziejstw nowoczesnych technologii. Pracowano przy pomocy aplikacji dostępnych na bibliotecznych tabletach. Aplikacja zawiera audiobooki i interaktywne treści, czego efektem jest książka na miarę XXI wieku. Każdego dnia, po zajęciu miejsca na „wygodnej kanapie”, dzieci poznawały nowych bohaterów książek elektronicznych i ich niewiarygodne losy w towarzystwie bibliotekarki pani Agaty.

 

W Filii nr 2 w Krosnowicach czytania połączono z projekcjami filmowymi, w których udział wzięły przedszkolaki, stali bywalcy biblioteki oraz młodzież. Sympatyczne spotkania miały charakter integracyjny, a prowadziła je pani Małgosia.

 

W nowej bibliotece w Starym Wielisławiu twórczość Juliana Tuwima czytali m.in. tacy goście, jak: przewodniczący Rady Gminy Kłodzko pan Zbigniew Tur oraz pani radna i pani sołtys w jednej osobie Marta Brogowska. To, co zostało przeczytane później zostało przeniesione na papierową scenę. Bohaterem spektaklu był „Czerwony Kapturek”, który przywędrował z lasów wielisławskich. Twierdził, że po drodze spotkał głodnego wilka, lecz go przepędził do okolicznego Starkowa. Opowiedziała pani Ewa

 

W Szalejowie Górnym akcja czytania zawędrowała do okolicznej kuźni . Po tym ważnym publicznym wystąpieniu, już w bibliotece przystąpiono do czytania „Czerwonego Kapturka”. Po takich emocjach dzieci rysowały i tworzyły postacie z tej bajki. I tak, w bibliotece osobiście zagościli Babcia, Wilk i Czerwony Kapturek.

 

W Wojborzu dzieci wraz z panią Marylą Tarasiuk i bibliotekarką Małgosią wiele fajnych inicjatyw czytelniczych popróbowały. Rysowały bibliotekę według własnego wyobrażenia. Improwizowały scenki z bajek w papierowym teatrze Akademii Wyobraźni. Czytały swoje ulubione czytadła na skwerze przed biblioteką, jak zresztą widać na załączonych obrazkach.

 

W Wojciechowicach tematem przewodnim było pytanie „Czym jest przyjaźń?” i książka Antoine’a de Saint-Exupéry’ego „Mały książę” wydana w roku 1943 – poinformowała pani bibliotekarka Iza. Po przeczytaniu rozgorzała dyskusja, czy warto szukać nowych przyjaźni, czy lepiej skupić się na starych i sprawdzonych przyjaciołach i częściej ich doceniać. Uczestnicy spotkania (siedmioro dzieci i dwie mamy, które wspierają bibliotekę w działaniach) rysowali swoich przyjaciół, a z rysunków powstała wyjątkowa książeczka. Celebrowano hasło „Odnoś się do innych tak, jak chcesz, by odnoszono się do Ciebie”. Wszyscy polecają „Wielką księgę zagadek” Przewoźniaka, bo każdy maluch znajdzie w niej coś ciekawego. Mała rywalizacja przyczyniła się do dużej energii i dobrego humoru. Przy okazji przypomniano sobie, jak ważne jest odpowiednie zachowanie oraz używanie właściwego słownictwa, w czym pomogła książka „Dobre obyczaje” w przekładzie Wawczaka.

 

Do biblioteki w Żelaźnie, na 50 urodziny Pawła Wakuły przybyli goście-czytelnicy. Starsi i pani bibliotekarka Magda czytali tym młodszym. Wszyscy razem udali się w podróż po Polsce z książeczką Elżbiety Wójcik pt. „Poznaj Polskę”. Przyjemnie spędzono czas nad morzem, nad jeziorami i w górach. Z książeczką Doroty Gellner rozwiązywano „Bajkowe zgadywanki”. Nie zabrakło również urodzinowych dzieł plastycznych do literatury solenizanta.

 

Obecnie zapraszamy na bibliowakacje, czyli uliczne czytania przy naszych bibliotekach. Nie ważne, gdzie czytamy. Ważne, aby czytać, bo

 

"Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę, mówiła Patricia. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy – samotność, upiory i tym podobne … Czasem się zastanawiam, jak możecie znieść to wszystko wy, którzy nie czytacie."  Arturo Pérez-Reverte"Królowa Południa"



Archiwum