Duch kultury wschodu w bibliotecznym wydaniu
Mariola Huzar, źródło: własne 2019-03-15

Do Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Ołdrzychowicach Kłodzkich zawitał duch kultury wschodu. Uczniowie klasy pierwszej miejscowej szkoły podstawowej uczestniczyli w spektaklu dwóch bajek w konwencji teatru kamishibai.

 

Bajki „Jaś i Małgosia” oraz  ”O wilku i siedmiu koźlątkach” zaprezentowała pani bibliotekarka Małgorzata Ostrowska. Kartonowe plansze opowiadają historię, każda ilustracja odpowiada kolejnemu fragmentowi opowiadania. Na przedniej stronie karty odwróconej w stronę publiczności widnieje ilustracja, tył karty zawiera tekst, który czyta opowiadający. Tył parawanu jest bowiem pusty, tak aby osoba opowiadająca mogła czytać tekst. Parawan może stać na jakimkolwiek podwyższeniu, czy stole na wysokości oczu widowni.

 

Przedstawienia kamishibai stanowią doskonałą pomoc dydaktyczną oraz są świetną formą zabawy w bibliotece, zabierając uczestników w podróż do magicznej krainy teatru i literatury równocześnie. Dlatego też, w kolejnym etapie dzieci przystąpiły do zabawy w „głuchy telefon”. Celem było utrwalenie zapamiętanych treści bajek.  

 

Na zakończenie odbyły się zajęcia plastyczne, przy wsparciu wychowawczyni pani Renaty Cudak. Powstały autorskie ilustracje do przedstawionych bajek, techniką wycinania z kolorowego papieru.

Wszystko zostało utrwalone na zdjęciach przez panią Alinę Sydorko. Każdy uczeń otrzymał również słodką niespodziankę.