Dziadek i babcia w literaturze
Mariola Huzar, źródło: własne 2018-01-15

Miłość do książek i czytania często otrzymujemy w genach, po naszych dziadkach którzy, gdy byliśmy mali z zapałem czytali nam po raz setny tę samą bajkę… To są jedne z najpiękniejszych wspomnień z naszego dzieciństwa.

 

Już za kilka dni, nasze babcie i nasi dziadkowie będą mieli łzy w oczach, a na ustach uśmiechy od ucha do ucha, bo będą najważniejsi na świecie…

 

Z tej okazji w bibliotekach trwają intensywne prace nad realizacją różnorodnych projektów „od serca”. Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Żelaźnie pracowała z jedenastolatkami, które wykonały kartki i ramki z patyczków po lodach. Do tego celu wykorzystano wiedzę i doświadczenia nabyte podczas realizacji projektu ekologicznego „EkoPaka – zamknięty obieg surowców”.

 

Uczniowie miejscowej Niepublicznej Szkoły Podstawowej byli zachwyceni zajęciami. Życzenia dla swoich dziadków napisali sercem, ponieważ bardzo ich kochają… Babcia to postać szczególna. Ta, która wszystko wie, która przymyka oko na nasze wybryki, czasem pobłaża, karmi jak nikt na świecie  i kocha ponad wszystko. Dziadek zawsze ma dla nas czas, zbuduje domek na drzewie, pokaże jak naprawić rower, zabierze na wyprawę do lasu...

 

Oto kilka mądrych i fantastycznych książek o dziadkach, które przywołają nasze wspomnienia:

„Przyszywany dziadek” - Stanisława Domagalska

„Babcia na jabłoni” - Mira Lobe

„Babcia robi na drutach” - Uri Orlev, Marta Ignerska

„Chusta babci” - Åsa Lind

„Dziadek na huśtawce” -  Renata Piątkowska, Artur Nowakowski

„Kot kameleon” - Joanna Wachowiak

„Mój dziadek był drzewem czereśniowym” - Angela Nanetti

O te książki i inne pytaj w naszych bibliotekach.

 

Proponujemy, aby w tym roku to wnuczki i wnuczkowie przeczytali swoim dziadkom ich ulubione bajki z dzieciństwa. Zdecydowanie przywołają ich wspomnienia… Zaproście ich do swojej biblioteki, a będzie to niecodzienny prezent i niespodzianka.