EkoPaka na dożynkach
A A A
Mariola Huzar, własne 08.09.2015

 

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko zainaugurowała realizację nowego programu edukacyjnego „EkoPaka – zamykamy obieg surowców" organizowanego przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań, na Gminnych Dożynkach w dniu 30 sierpnia w Starym Wielisławiu. To pierwszy tak duży program edukacji ekologicznej realizowany przez biblioteki z myślą o dzieciach w wieku wczesnoszkolnym.


Pod hasłem „EkoPaka ZamykamyObieg" organizator zamierza pokazać zamknięty obieg surowców, aby dzieci rozumiały, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego. EkoPaka pozwoli wprowadzić najmłodszych odbiorców w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta. Podczas realizacji projektu, poprzez gry i zabawy uczestnicy dowiedzą się:
- jakie opakowania są produkowane z drewna?
- gdzie wyrzucać zużyte drewniane opakowania, zabawki itp.?
- jak poddać zużyte drewno recyklingowi i co wtedy powstanie?


W czasie zajęć plenerowych najmłodsi, wspierani przez bibliotekarki Agatę, Izę i Ewę oraz rodziców, poznali co to jest drewno? Co się z niego produkuje? W jaki sposób możne je powtórnie wykorzystać?. Rekwizyty, które biblioteka otrzymała w ramach projektu wywołały u dzieci ogromne zainteresowanie prowadzonymi zajęciami. Najbardziej spodobały im się serca wykonane z płyty MDF, które trzeba było dorabiać „na poczekaniu” z kartonu (ten też przecież pochodzi od drewna). Dużym zainteresowaniem cieszyły się drewniane szablony z motywami liści, z których mali ekolodzy wykonywali  karty do gry „memory”. Megakolorowanka przedstawiająca las zyskała uznanie głównie wśród dziewczynek. Natomiast klocki były wspaniałym wstępem i zachętą do zajęć, które obiecywały „coś, co nie ma końca…”.

W plenerowych zajęciach udział wzięło 35 dzieci, w tym 4 z Czech (3 grupy).Nas organizatorów ucieszyło to, że EkoPaka wzbudziła zainteresowanie nie tylko wśród dzieci, ale także wśród rodziców. Dużym ułatwieniem było także to, że dzieci przyjechały do Starego Wielisławia razem z rodzicami i opiekunami, którzy „od ręki” podpisywali oświadczenie na udział w programie oraz przetwarzanie danych osobowych dziecka przez firmę INTERSEROH i Bibliotekę Publiczną Gminy Kłodzko.

Działanie było realizowane także  w ramach trwałości  projektu „Euroregionalne Spotkania Obywatelskie”, który był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa na pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013 „Przekraczamy granice”. 

 



Archiwum