E-motywacja z Krystyną Koftą
A A A
Mariola Huzar, własne 27.10.2015

 Polska pisarka, plastyk i felietonistka - Krystyna Kofta była gościem specjalnym drugiego spotkania w ramach cyklu "Akcja: e-motywacja", realizowanego przez Fundację Orange.

Z mieszkańcami wsi Bierkowice, Piszkowice, Gorzuchów, Wojbórz oraz odległego Ciechanowa (nasi goście) spotkali się wirtualnie w dniu 22 października, psycholog Tomasz Kozłowski oraz gość specjalny Krystyna Kofta.

Krystyna Kofta to polska pisarka, malarka, publicystka, poznanianka. Debiutowała w 1976 roku na łamach ,,Kultury” opowiadaniem Lustro. Jest autorką wielu, uwielbianych przez czytelników powieści. Tworzy scenariusze filmowe, książki publicystyczne i dramaty. W roli felietonistki współpracuje z czasopismami „Twój Styl” i „Nowe Książki”. Maluje, rysuje i pasjonuje się polityką. Krystyna Kofta w 2009 roku z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrała Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".   Podczas czwartkowej transmisji online opowiadała o swojej działalności oraz o tym, co było dla niej największą motywacją do pracy, która pozwoliła osiągnąć jej sukces.

„Pisanie książki jest procesem bardzo żmudnym. Zdarzyło mi się raz w życiu napisać książkę na jednym oddechu, od początku do końca. Pisałam ją przez trzy miesiące, więc ten oddech był dość długi. Była to powieść „Wióry”, o dzieciństwie i o latach bardzo ciężkich, ponieważ moje dzieciństwo przypadało w czasach stalinizmu i to takiego naprawdę bardzo nieprzyjemnego. (…) Pierwsza moja książka była bardzo trudna. Był to „Wizjer”, książka o starości. Byłam wtedy młodą kobietą i wszyscy mnie pytali, jak to możliwe, że ja piszę o czymś, czego jeszcze nie doznałam. Stwierdziłam, że pisarz jest duchem i stary, i młody. Będąc młodą pisałam o starości i rzeczywiście coś o tym podświadomie wiedziałam. Czułam to może dlatego, że byłam dzieckiem starszych rodziców.” - mówiła podczas przekazu „na żywo” Krystyna Kofta.

Na zakończenie wirtualnego spotkania każdy miał możliwość zadawania pytań. Nasza społeczność biblioteczna zapytała „Czy tematy do książek czerpie pani z własnych przeżyć i doświadczeń?”.

Na kolejne webinarium zapraszamy mieszkańców w czwartek  5 listopada o godz. 11.00 do Centrum Biblioteczno-Kulturalnego w Bierkowicach. Gościem kolejnego motywującego spotkania przy kawie będzie Helena Norowicz – aktorka teatralna i modelka.

 



Archiwum