Euroregionalne przyjęcie urodzinowe
Mariola Huzar, źródło: własne 2018-06-25

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Jaszkowej Górnej wraz ze społecznością lokalną od kilku lat buduje współpracę z czeskim obec Podbřezί. Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się w 2013 roku podczas realizacji polsko-czeskiego mikroprojektu „Eurorgionalne spotkania obywatelskie”, którego beneficjentem była Biblioteka.

 

W czerwcowy wtorek w bibliotece w Jaszkowej Górnej dominował kolor niebieski, bo ….

Smerfy są niebieskie, o budowie ciała podobnej do człowieka, „wzrostu trzech jabłek”, ale posiadają proporcjonalnie większe głowy i wydatne nosy oraz krótkie zaokrąglone ogonki. Ubierają się w białe spodenki połączone z butami, z wycięciem na ogonek, oraz białe czapki frygijskie. Pełnoletność osiągają w wieku 150 lat. Są nieśmiertelne dzięki Kamieniowi Długowieczności zakopanemu pod ich wioską. Małe smerfy przynosi bocian Piórek.

 

To, tylko początek opowieści o niesamowitych Smerfach, które mówiły w języku polskim i czeskim, bo przecież znają wszystkie języki świata… Razem z przedszkolakami szykowaliśmy przyjęcie urodzinowe dla jedynej smerfnej dziewczyny, czyli Smerfetki. Z tej właśnie okazji, wspólnie piekliśmy smerfne ciasteczka, ozdabialiśmy tort urodzinowy, były malowanki, zgadywanki, był też słodki poczęstunek.  Jak się okazało przedszkolaki świetnie znają Smerfy, jak i ich przygody oraz przyjaciół, więc przygotowane przez bibliotekarkę Agatę zadania oraz zagadki nie stanowiły dla nich żadnego problemu.

 

Działanie realizowane było w ramach trwałości mikroprojektu „Euroregionalne spotkania obywatelskie”, który był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczpospolita Polska 2007 -2013  oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice”.