Gotowanie z kucharzem bez granic
Mariola Huzar, własne 14.02.2020

Ferie zimowe są idealnym czasem do spędzenia go w sposób kreatywny i aktywny ze swoimi rówieśnikami, dlatego moc ciekawych atrakcji przygotowała dla dzieci i młodzieży Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich.

Tegoroczne ferie zimowe rozpoczęły się interesująco. W poniedziałek do Filii w Szalejowie Górnym przyjechał kucharz bez granic Artur Szczytowski. Stowarzyszenie Kucharze Bez Granic  zostało założone w 2017 roku przez grupę przyjaciół, którzy chcą promować dobrą smaczną kuchnie i pomagać innym. Jego założyciele kierują się mottem: Tylko Życie Poświęcone Innym Warte Jest Przeżycia (J.P II ).

Z księgi „Smaki polskie i opolskie. Smaki dziedzictwa kulturowego” wybrany został przepis na kresowe naleśniki z serem. Do ich przygotowania wszyscy zabrali się z wielkim zapałem. Krok po kroku naszych uczestników prowadził pan Artur, dla którego gotowanie jest jedną z wielu ważnych pasji.

Podajemy składniki, które są niezbędne do tego, aby naleśniki były pyszne:

Ciasto

·        1 litr mleka

·        1 kg mąki pszennej

·        5 żółtek

·        1\4 małego oleju

·        4 łyżki cukru pudru

·        Szczypta soli

Farsz

·        1 kg twarogu

·        5 żółtek

·        2 cukry waniliowe

·        2 łyżki cukru pudru

·        Cynamon według uznania

·        1 torebka rodzynek

·        1 kostka masła

Mus owocowy

·        2 opakowania mrożonych owoców (według uznania)

·        4 duże łyżki cukru pudru

Sposób przyrządzenia

Mleko, żółtka, olej, cukier i sól połączyć (zmiksować), na koniec stopniowo dodać mąkę, aby uzyskać ciasto gęstości śmietany.

Z uzyskanej masy smażyć naleśniki. Spokojnie naje się nimi dziesięć osób.

Następnie przygotowujemy nadzienie: ser zmiksować z żółtkami i cukrem na puszystą masę. Dodać cynamon i rodzynki.

Owoce miksujemy z cukrem pudrem.

Naleśniki nadziewamy masą serową i składamy w trójkąty. Zapiekamy na maśle na złoty kolor. Polewamy musem owocowym. Palce lizać. Smacznego!!!