Krosnowice: 210. rocznica urodzin Fryderyka Chopina
A A A
Mariola Huzar, własne 23.04.2020

Z okazji 210. Rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, Filia nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach (na początku marca 2020r.) zorganizowała lekcję biblioteczną dla uczniów klas drugich miejscowej Szkoły Podstawowej.

 

Pani bibliotekarka Stanisława Wyspiańska-Skawina na początek lekcji zadała uczestnikom kilka pytań na temat wybitnego kompozytora muzyki klasycznej, w tym na temat jego urodzin. Do dziś nie wiadomo kiedy dokładnie urodził się Fryderyk Chopin. Nastąpiło to 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w okolicach godziny 18 w Żelazowej Woli. Jak głosi legenda, gdy przychodził na świat, jego ojciec grał na skrzypcach. Jak widać muzyka towarzyszyła Chopinowi już od pierwszych chwil życia.

 

Opowiedziany został również życiorys geniusza, który z początku nie chciał być muzykiem. I najprawdopodobniej już w momencie narodzin, pojawiła się u niego niechęć do muzyki. Wszystko przez zaborczego ojca, który wiązał z chłopcem ogromne nadzieje. Fryderyk miał zrealizować marzenia swojego ojca, których nigdy nie udało mu się spełnić. Już od najmłodszych lat zmuszał małego Fryderyka do nauki gry na fortepianie.

 

Następnie dzieci obejrzały film teatru cieni „Młodość Chopina – co robił, gdy dorastał”. Młody Fryderyk rozpoczął przygodę z fortepianem w wieku pięciu lat. Początkowo lekcji udzielała mu jego matka. Rok później zaczął się uczyć pod okiem Wojciecha Żywny, który dość szybko odkrył talent chłopca. Pierwsze drobne kompozycje zostały napisane przez Fryderyka w wieku 7 lat. Wkrótce zagrał swój pierwszy debiutancki koncert. Swój pierwszy zagraniczny koncert zagrał w wieku 16 lat. Nastoletni Fryderyk odwiedził wtedy Berlin i Wiedeń. Jako dorosły mężczyzna opuścił Polskę w listopadzie 1830 roku, zaś w 1831 roku zamieszkał w Paryżu.

 

Wiele się działo podczas tej lekcji. Przybliżony został również Dolnośląski Szlak Chopina oraz Dworek w Dusznikach Zdroju. Fryderyka Chopina można spotkać praktycznie w każdym większym mieście. Warto wiedzieć, że Fryderyk Chopin posiadał nie tylko talent muzyczny, ale także aktorski, literacki i malarski. Podczas szkolnej lekcji, jego nauczycielka przyłapała go na rysowaniu portretu. Zamiast nagany, chłopak otrzymał pochwałę.

 

Nasi młodzi czytelnicy, także mieli szansę na pokazanie swoich talentów malarskich. Przystąpili do kolorowania postaci pianisty przy swoim fortepianie. Już od najmłodszych lat Fryderyk wolał grać na fortepianie w ciemności. Stanowiło to dla niego odpowiednią inspirację. Również grając na koncertach prosił o przygaszenie światła w pokoju.

 

Lekcja była fascynująca i różnorodna, a postać Fryderyka Chopina wzbudziła w dzieciach żywe zainteresowanie twórczością i życiem Wybitnego Polaka. W całym swoim 39-letnim życiu Fryderyk Chopin zagrał około 30 publicznych koncertów. Kompozytor wolał grać dla mniejszej publiczności, podczas spotkań towarzyskich.

 

I na zakończenie, nieznany poeta tak pisze o Fryderyku

 

Zapalcie świece, trzeba grać Chopina

 

I trzeba wiersze najpiękniejsze mówić

 

Żeby nie zgasić polskiego imienia

 

Żeby polskiej duszy nie zagubić

 

Fortepian za nas powie i zapłacze

 

Bezsilność serca podniesie do sztuki

 

I dźwięk jak sztandar w górze załopocze

 

Póki my żyjemy, dopóki

 

Niechaj tej nocy żaden z nas nie zaśnie

 

Nikt jeszcze świtu siłą nie zatrzymał

 

Zapalcie świece, trzeba grać Chopina

 

Polonezy, Nokturny i Baśnie



Archiwum