Legendy wrocławskie i dolnośląskie
A A A
Mariola Huzar, własne 04.10.2018

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko z Bierkowicach poleca na weekendy „Legendy wrocławskie i dolnośląskie” na podstawie książki Krzysztofa Kwaśniewskiego.

 

Na biblioteczną promocję tego tytułu przybyło kilku czytelników w różnym wieku, bo książka jest dla każdego, kogo fascynują tajemnice, niedokończone historie, czy też emocje, które mrożą krew w żyłach.

 

Czytelnicy z ogromnym zaciekawieniem rozwiązali test ze znajomości legend uwzględnionych w wykazie lektur i nie tylko… Z ciekawością czytali legendy o samej Ziemi Kłodzkiej, takie jak:

„Jak powstała nazwa Kłodzka”

„Czarownica z Lewina Kłodzkiego”

„O złej księżniczce Libuszy”

„O Jaworowej Górze” i inne…

 

Dzieci z przyjemnością wyrysowały wybrane fragmenty legend: Piekielni zbójcy, Liczyrzepa, Stara polana – Polanica, no i oczywiście Czarownicę z Lewina Kłodzkiego.

 

- Jak założono Wrocław i jaka jest tajemnica Wielkiego Stawu? Gdzie we Wrocławiu diabły porywają pijaków? Czy w Nysie Kłodzkiej żyją wodniki, a na Łysym Garbie smok?

 

W tym fascynującym zbiorze legend i podań dolnośląskich znajdziecie historie najdawniejsze – o dzwonie biednego grzesznika, pławieniu czarownic i karzełku z wieży kościoła Św. Elżbiety. Dowiecie się, skąd się wzięła nazwa Milicza, co robił w Sudetach jeździec bez głowy i dlaczego książę Konrad lubił ścinawskie piwo.

 

Większość opowiadań zawartych w tym zbiorze to opowieści nawiązujące do wydarzeń i postaci historycznych zachowanych w pamięci ludu. Ludzka fantazja często ubarwiła te opowieści, wprowadzając do nich elementy niezwykłe, czarodziejskie stanowiące wyraz ludowej wyobraźni, elementy baśniowe, które nieraz trudno jest oddzielić od podań. Dlatego też zebrane tu opowieści określić można jako legendy, podania, a nawet baśnie.

 

Książkę polecamy wszystkim pragnącym odbyć wyprawę przez stulecia historii, od początków samego miasta, które urodziło się w postaci kilku lepianek i rodzin rybackich, przechodziło z rąk do rąk, podlegając to Czechom, to Polakom, a to Niemcom. A także wszystkim wybierającym się na wycieczkę na malowniczy Dolny Śląsk lub po prostu chcącym poznać pasjonującą historię...

 

Źródło opisu: www.empik.pl

 

Zapraszamy do biblioteki w Bierkowicach, na półkach każdy znajdzie coś dla siebie…



Archiwum