Magiczny świat Jana Brzechwy
Mariola Huzar, źródło: własne 2018-01-25

Ferie zimowe w Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko mają niezwykłą moc zwykłego czytania. W filii w Bierkowicach dzieci młodsze i starsze przebywały w magicznym świecie twórczości Jana Brzechwy.

 

Celem działania było rozbudzenie zainteresowań twórczością pisarza wśród młodego pokolenia Polaków, a także kształtowanie umiejętności kojarzenia autora z tekstami wierszy. Na początek uczestnicy zapoznali się twórczością poety.

 

Pierwszy etap to pytania testowe ze znajomości wierszy. Czytelnicy losowali kartki z cytatami i pytaniami do nich. Głośno odczytywali i podawali odpowiedzi. Bo przecież wiersze Jana Brzechwy, to klasyka literatury dziecięcej.

 

Drugi etap - wystąpienie publiczne. Młody czytelnik przedstawiał swoją interpretację dowolnie wybranego wiersza ze zbioru „Brzechwa dzieciom”. Wierszowane historyjki poety są lubiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

 

Trzeci etap - wspólne śpiewanie piosenek z tekstami Jana Brzechwy. Oczarowano się „Psimi smutkami”, uśmiano na „Wyspach Bergamutach” oraz spotkano z „Kaczką dziwaczką”. Przekonano się, że twórczość poety to świat pełen przygód, którym głównymi postaciami są zwierzęta.

 

W czwartym etapie dzieci rozwiązywały krzyżówkę tematyczną, która sprawdziła znajomość biografii autora. Forma realizacji: plansza z krzyżówką. Jeżeli nie wiecie, to nasz bohater  był stryjecznym bratem poety Bolesława Leśmiana, który wymyślił literacki pseudonim "Brzechwa".

 

Piąty etap to konkurs plastyczny „Moja ulubiona postać z utworów Jana Brzechwy”. Powstało pięć wyjątkowych prac plastycznych, które zdobią przestrzeń biblioteki.

 

Podsumowanie: czytelnicy już wiedzą, że poza humorem, poznane utwory zawierają zaskakujące zakończenie, często poprzez zaprezentowaną historyjkę, uczą i wychowują, ośmieszają naganne zachowanie, a pochwalają dobre…