Marta Zilbert w punkcie bibliotecznym w Szalejowie Dolnym
Mariola Huzar, własne 29.03.2023

W punkcie bibliotecznym Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Szalejowie Dolnym pojawiła się pisarka Marta Zilbert. Spotkała się z dziećmi z tutejszego Przedszkola Gminnego. Podróż po dziecięcej literaturze rozpoczęła się od poznania gościa.

Na wstępie, dyrektorka Biblioteki Mariola Huzar zapytała przedszkolaki, kto to jest pisarz? Tylko jedno dziecko zdobyło się na odwagę, aby odpowiedzieć, że pisarz to ktoś, kto pisze bajki. Brawo!

Potem na scenę wkroczyła pisarka. Opowiedziała o książkach, które napisała razem z koleżanką Ładą Ponikowską. Zaprezentowała głównych bohaterów. Oczywiście, w takiej sytuacji, że bohaterami serii są kotki, kilkoro z dzieci opowiedziało krótkie historie o swoich kudłatych, milusińskich i puchatych.

Pisarka i dzieci, wspólnie odbyli podróż w czasie po zabytkach Kłodzka, gdzie można napotkać słynne koty – w kilku punktach miasta. Te koty powstały na użytek promocji literackich dzieł Marty i Łady. Jeden z nich, niestety przeniósł się do innego wymiaru.

Nasi mali goście chętnie odpowiadali na pytania pisarki, których celem było wyjście naprzeciw wydarzeniom i miejsc opisanych w książkach. Duże wrażenie zrobiła powódź, która nawiedziła miasto. Dzieci nie miały pojęcia, co to takiego… Odwiedziły również aptekę Pod jeleniem, w której kiedyś wyrabiano lekarstwa. Hurtownie farmaceutyczne jeszcze w tamtych czasach nie istniały.

I tak, od słowa do słowa, czas szybko minął. Na zakończenie spotkania była sesja zdjęciowa oraz kolorowanki z autografami. Dyrektorka Przedszkola Iwona Hes, także załapała się na wpisy z autografem do kroniki przedszkolnej. Dzieci pięknie podziękowały pisarce za wizytę!!!