Moja babcia, mój dziadek ma talent
A A A
Mariola Huzar, własne 26.11.2014

 

1 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, ustanowiony w 1990 roku przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Święto ma z jednej strony uświadamiać, że jesień życia może być pięknym, aktywnym, satysfakcjonującym okresem w życiu człowieka, a z drugiej uwrażliwiać na problemy, z jakimi często borykają się osoby starsze.

 

Tegoroczne świętowanie pod hasłem „moja babcia – mój dziadek ma talent”, Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko zorganizowała w Wojciechowicach, a odzew był…

Spotkanie swoją obecnością zaszczycili wójt gminy Kłodzko pan Stanisław Longawa, przewodniczący Rady Gminy Kłodzko pan Zbigniew Tur, przewodniczący Stowarzyszenia Rozwoju Regionalnego i Współpracy Czesko-Polskiej w Rychnov nad Kneźnou pan Vladimir Hulman wraz z obywatelkami czeskimi, miejscowa pani sołtys Jadwiga Ćwichuła oraz liczne grono seniorek i seniorów z Polski.

 

Na to szczególne popołudnie w Domu Ludowym przygotowano wiele atrakcji i dla każdego znalazło się coś dobrego. W bibliotece wszystkich gości powitała pani dyrektor Mariola Huzar. Zaprosiła do obejrzenia okolicznościowej wystawy „150. Rocznica Powstania Styczniowego”, którą Biblioteka otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Autorem wystawy jest Narodowe Centrum Kultury, a eksponaty – ryciny pochodzą z kolekcji Krzysztofa Kura. Warto wybrać się do biblioteki, bo ryciny będą udostępnione tylko do końca października.

 

W świetlicy panowie Wójt i Przewodniczący Rady złożyli seniorom życzenia zdrowia na każdy dzień, radości z małych i dużych wnuków, a także pogodnego i długiego życia. Ślad tych dobrych słów został wyeksponowany w bibliotece. Okolicznościowy tort ufundował Zakład Piekarniczo-Cukierniczy Kajzerka z Żelazna. Dziękujemy!

 

Na scenie, jako pierwszy zamontował się „Wędrowny Jarmark Bajek” z Wrocławia, który opowiadał o „Wędrówkach Stasia”. Było to przedstawienie marionetkowe w konwencji teatrzyku domowego. Zabawna i pouczająca historia o dobrym i odważnym chłopcu, który dzięki magicznemu podarunkowi zmieniał świat na lepszy. Fabuła zaczerpnięta z opowieści ludowej przeniosła dzieci i seniorów do świata baśniowej przypowieści, która trwała bez końca…

 

Świetlicę ubogacały przepiękne prace plastyczne nadesłane na polsko-czeski konkurs plastyczny „moja babcia – mój dziadek ma talent”. Komisja konkursowa nie miała prostego zadania. Spośród 110 prac nagrodziła sześć osób. 1 miejsce i tablet otrzymała Dominika Łazikowska z Jaszkowej Górnej. 2 miejsce i grę planszową ACTIVITY – Natalia Eiben z Romanowa. 3 miejsce i kosz z upominkami – Julia Muzyka z Ołdrzychowic Kłodzkich. 3 wyróżnienia – maskotki  trafiły do Mai Bogdał, Emilii Kret i Kingi Przybylskiej z Ołdrzychowic Kłodzkich. Wszyscy uczestnicy z Czech \12 osób\ otrzymali maskotki-przytulanki ufundowane przez sponsorów. Gratulujemy i dziękujemy za cudny przekaz babcinych i dziadkowych talentów.

 

Na scenie nie mogło zabraknąć niespodzianek przygotowanych przez ks. Janusza Garulę, proboszcza Parafii Wojciechowice. Z księdzem można konie kraść, zatańczyć z przytupem i pośpiewać na wesołą nutę. Chór Sołtysów im. Piotra Ćwichuły dał taki koncert, że można go śmiało okrzyknąć koncertem roku 2014. Ten kulturalny wieczór na zakończenie uspokoiło śpiewanie słynnego już na Ziemi Kłodzkiej duetu gitarowego Oliwii Łuszczyńskiej i Grzegorza Mączyńskiego. Było pięknie…

 

Natomiast duet organizacyjny Izabela Mucha i Elżbieta Mazurkiewicz spisał się „na medal”. Dziękujemy wszystkim za pomoc i wsparcie, a mieszkańcom Wojciechowic za przybycie. Dziękujemy panu Rafałowi Baranowi z Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko za nagłośnienie i obsługę techniczną spotkania. Widzimy się za rok.

 

Działanie realizowane było w ramach trwałości projektów „Bajeczne Animacje Kulturalne” i „Euroregionalne Spotkania Obywatelskie”, współfinansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis „Przekraczamy granice”.

 



Archiwum