Narodowe czytanie z malinową chmurką
A A A
Mariola Huzar, własne 17.09.2020

Jak przekonać młodzież do poznawania do lektur? Zachęcić do czytania w nietypowy sposób, przybliżając jednocześnie epokę, w której powstała. Tak było w Filii nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach podczas 9. Narodowego Czytania. 

 

Akcja skierowana była do wszystkich, ale jednak przede wszystkim do uczniów, w tym wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kłodzku. Chcąc przybliżyć im zaproponowaną przez parę prezydencką „Balladynę” Juliusza Słowackiego, organizatorzy starali się to kameralne spotkanie  urozmaicić. Dlatego podczas Narodowego Czytania była okolicznościowa wystawa, której głównym bohaterem był Juliusz Słowacki i Jego dzieła.  Zawierała ona fotografie, notki biograficzne czy ciekawostki z życia codziennego.

 

Zaproponowaną na ten rok przez parę prezydencką lekturę czytali:

Urszula Panterałka – zastępca Wójta Gminy Kłodzko (Kirkor)

Urszula Borkowska – Radna Gminy Kłodzko, sołtys wsi Krosnowice (Alina)

Małgorzata Pajor – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Podzamku (Balladyna)

Karolina Banasiak – wychowawca Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kłodzku ( Skierka)

Stanisława Wyspiańska-Skawina – starszy bibliotekarz (Wdowa)

oraz uczniowie-wychowankowie MOS.

 

Po zakończeniu czytań uczestnicy obejrzeli filmowe czytanie „Balladyny” nagrane przy starej chacie w Starym Wielisławiu. Jego premiera miała miejsce na Facebooku w sobotę 5 września: ponad 5 000 odsłon i blisko 500 aktywności. W pięknej scenerii, w stylizacjach według własnych koncepcji czytali bibliotekarze i członkowie Młodzieżowej Rady Gminy Kłodzko:

Mateusz Włosek – Kirkor

Alina Sydorko – Alina

Małgorzata Kłonowska – Balladyna

Stanisława Wyspiańska-Skawina – Wdowa

Mateusz Kubasiak – Skierka

Oskar Szymkowiak – Narrator.

 Tu obejrzysz film

Pyszny, słodki poczęstunek „malinową chmurkę” przygotowała pani Urszula Borkowska oraz „malinowe ciasto” pani Stanisława Wyspiańska-Skawina. Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy egzemplarz „Balladyny” wraz z okolicznościową pieczęcią przekazana przez Kancelarię Prezydenta RP.

 

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie od Quo Vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W roku 2018 czytano Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, a w roku 2019 Nowele polskie.

 

Narodowe czytanie było też okazją do wręczenia nagrody dla laureata konkursu Jonasza Bulaczek za prezentację multimedialną pod nazwą „Moja wieś Krosnowice”, który zorganizowała Biblioteka Publiczna z okazji 30 lat samorządności w Polsce.

 

Spotkanie biblioteczne zostało zorganizowane zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i rygorami sanitarnymi.



Archiwum