Nowoczesne Centrum Biblioteczno-Kulturalne w Wojborzu otwarte
A A A
Mariola Huzar, własne 16.07.2021

Miłośnicy czytania z Wojborza i okolic długo czekali na dzień, w którym mogliby sięgnąć po nową lekturę prosto z bibliotecznych regałów. Warto było jednak czekać, gdyż miejscowa biblioteka zmieniła się nie do poznania po remoncie i przebudowie - która 8 lipca 2021r., czyli po blisko rocznej pandemicznej przerwie od zakończenia inwestycji została uroczyście otwarta przecięciem wstęgi przez włodarzy gminy Kłodzko oraz gości.


Zadanie pod nazwą „Remont i przebudowa Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko

w Wojborzu” było współfinansowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Priorytet 2. Infrastruktura Bibliotek na lata 2016-2020. Całkowita wartość inwestycji  906 524,00 zł w tym, dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kwocie 481 524,00 zł.


Wyposażenie nastąpiło w ramach projektu "Zakup wyposażenia dla Biblioteki Publicznej w Wojborzu oraz zagospodarowanie skweru przed budynkiem, poprawiające warunki życia i aktywizujące mieszkańców„ - w ramach konkursu „Odnowa Dolnośląskiej Wsi” o wartości ponad

70 000,00 zł.


Inwestycja wraz z wyposażeniem realizowana była od 15 sierpnia 2019 roku do dnia

15 listopada 2020 roku.


Zmiany przeprowadzone w okresie realizacji inwestycji dotyczyły nie tylko elewacji obiektu  i jego otoczenia, a także zagospodarowania terenu zielonego na miejsce wypoczynkowe. W obiekcie zastosowano odnawialne źródła w postaci pomp ciepła napędzanych energią elektryczną.


Przeprowadzono zdecydowane zmiany w zakresie organizacji pomieszczeń, jak i samego wizerunku Biblioteki. Już na wejściu do Filii uderza niebieska jasność i czystość żywicznych podłóg oraz ścian estetycznie kontrastujących z wyrazistymi akcentami nowych białych regałów.


W holu biblioteki zamontowano spocznik dla osób z niepełnosprawnościami, ułatwiający wstawanie, oparcie, posiadający podłokietniki.


W przestronnej wypożyczalni dla dorosłych, która jest dostosowana do pełnienia różnych funkcji -
znajduje się zestaw siedzisk składający się z trzech modułów, każdy w innym kolorze, w tym dwa z oparciami. Jest też naturalny ogród wertykalny wypełniony chrobotkiem, który musi być sukcesywnie nawilżany.  Ponadto zaaranżowano stanowisko dla osób z niepełnosprawnościami, wyposażone w kanapy wyciszające z zabudowanymi bokami i wysokimi podparciami, spełniające funkcję miejsca odpoczynku i wyciszenia.


Z wypożyczalni można przejść bezpośrednio do strefy rodzinnej, wyposażonej w zestaw manipulacyjno-sensoryczny w postaci domku, nietłukące się lustro zniekształcające obraz z możliwością obracania, zestaw biblioteczka z siedziskami, tablicę ścienną Mandala usprawniającą małą motorykę i percepcję dotykową poprzez wykorzystanie elementów o różnych fakturach, mobilną biblioteczkę oraz materac-siedzisko dla dzieci z niepełnosprawnościami ruchowymi.


Z kolorowej strefy rodzinnej możemy przenieść się bezpośrednio do strefy ciszy i relaksu, gdzie czytelnicy i użytkownicy natkną się na przyczajonego, trójwymiarowego kota – symbol równowagi i niezależności. Jest tu także modułowy zestaw wypoczynkowy i inne siedziska, a także stanowiska komputerowe, w tym jedno wyodrębnione dla osób niewidzących i słabowidzących, wyposażone w książki cyfrowe oraz czytak. Nie brakuje tu miejsca do cichej pracy, które powstało w dawnej czytelni w otoczeniu zbiorów regionalnych, czasopism, gier edukacyjnych i rozrywkowych.


Trzeba podkreślić, że przed remontem i przebudową przestrzeń biblioteki liczyła sobie tylko 86 m2, obecnie jest to blisko 200 m2 wraz z węzłem sanitarnym oraz kotłownią.


Te od dawna upragnione jasności i otwartość sprawiły, że Biblioteka stała się miejscem bardziej przyjaznym dla użytkownika oraz - nie boimy się już użyć tego określenia - nowoczesnym. Tą piękną całość dopełnia nowe oznakowanie wszystkich pomieszczeń oraz nowe tablice zewnętrzne, które przyciągają wzrok niejednego przechodnia.


Przeprowadzka księgozbioru z miejscowej Szkoły Podstawowej (gdzie biblioteka
dzięki przychylności dyrekcji Szkoły funkcjonowała w okresie realizacji inwestycji) oraz zagospodarowanie przestrzeni nie byłoby możliwe bez zaangażowania pracownika Filii Małgorzaty Kłonowskiej, uczniów szkoły, a także męskim wsparciu rady sołeckiej. Niezbędnej pomocy w wyposażeniu lokalu Biblioteki udzieliła Gmina Kłodzko. Dlatego też uroczyste czwartkowe otwarcie nie mogło się odbyć bez udziału władz gminy.


Wstęgę przewiązaną u wejścia do odnowionej Biblioteki przecinali:

Senator RP Aleksander Szwed

Wójt Gminy Kłodzko Zbigniew Tur

Przewodniczący Rady Gminy Kłodzko Ryszard Jastrzębski

Dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej Andrzej Tyws

Przedstawiciele młodego pokolenia rodzeństwo Bartłomiej i Ania Górszczyk


Nie zabrakło również akcentów prosto z nieba, czyli bijących dzwonów kościelnych, okolicznościowej modlitwy oraz poświęcenia wszystkich pomieszczeń bibliotecznych. A uczynił to nowy ks. Proboszcz Parafii Wojbórz Ryszard Filipski.


Świadkami tego wydarzenia byli również dyrektorzy Bibliotek Publicznych z terenu Powiatu Kłodzkiego, a także przedstawiciele lokalnych organizacji.


Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko Mariol Huzar w wielkim skrócie opowiedziała o 64 latach działalności Filii w Wojborzu – w formie prezentacji multimedialnej pt. „Niekończąca się historia”.


Na muzycznej scenie wystąpiły siostry Katarzyna (skrzypce i wokal) i Monika (wokal) Sułkowskie – uzdolnione mieszkanki Wojborza, prezentując trzy utwory:

"What a wonderful world" Louisa Armstronga

"Lubię wracać" i "zacznij od Bacha" Zbigniewa Wodeckiego

"Fly me to the moon" Franka Sinatry


Nastąpiło także wręczenie porozumień o współpracy w zakresie lokalnego partnerstwa publiczno-społecznego na rzecz rozwoju czytelnictwa dla Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko, Szkoły Podstawowej, Klubu Seniora
oraz Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Kłodzko.


W strefie ciszy i relaksu miała miejsce wystawa prac malarskich Marii Kociumbas pt. „Sekretne życie drzew”. Malarka pochodzi z Kotliny Kłodzkiej. Ukończyła  Wydział Sztuki i Ceramiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych i plenerach w Polsce i za granicą.
Ma też w dorobku wystawy indywidualne, w których realizuje swoje życiowe pasje: malarstwo, fotografię, rzeźbę, muzykę i taniec. W latach 2019-2020 brała udział w projekcie literacko-artystycznym „Staropolska scheda”, malując obrazy na żywo do wykładów z zakresu literatury staropolskiej.


Przygotowany na tę okazję tort ozdobiony złotymi elementami oraz degustacja ciastka promocyjnego „Balladynka – miód malinka” autorstwa Edyty Florczyk - uatrakcyjniły otwarcie Biblioteki zaproszonym gościom, przyjaciołom i mieszkańcom Wojborza.


Z tego też miejsca pragniemy podziękować wszystkim gościom za przybycie, za miłe słowa, listy gratulacyjne, życzenia, prezenty oraz kwiaty. Na tę okazję okolicznościowy list przesłał Dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski gratulując inwestycji i doprowadzenia jej do końca w trudnych, pandemicznych warunkach. Cieszy się, że od teraz mieszkańcy będą mogli korzystać z nowoczesnego obiektu, na jaki zasługują, i bogatej oferty czytelniczej.


A wszystkich tych, którzy jeszcze Biblioteki nie widzieli, zapraszamy do zwiedzania, ale przede wszystkim do wypożyczania książek.


Bibliotekę oficjalnie uznajemy za otwartą!         


Relacja Telewizji Kłodzkiej pod linkiem   

http://www.tvklodzka.pl/nowoczesne-centrum-biblioteczno-kulturalne-w-wojborzu/

 

FOTO: Marcin Szymanek, DKL24.pl oraz archiwum BibliotekiArchiwum