O dzieciach, które kochają książki
Mariola Huzar, źródło: własne 2018-05-17

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko i jej filie organizują każdego roku cykl zajęć bibliotecznych przeznaczonych dla dzieci przedszkolnych. Zajęcia te odbywają się w każdym miesiącu w bibliotece lub w przedszkolach na terenie gminy wiejskiej Kłodzko. Mają na celu nie tylko przybliżenie dzieciom treści bajek, opowiadań, o popularnych bohaterach literackich, ale również w zabawowy sposób uczą zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, koleżeństwa, szacunku do osób starszych, opieki nad zwierzętami, dzieci zapoznają się z zawodami, uczą przezwyciężania swoich lęków, złości i innych złych zachowań.

 

W trakcie wiosennego cyklu, pani bibliotekarka Roma Szczerbień z Filii nr 2 w Krosnowicach dość często zagląda do miejscowego przedszkola. Za każdym razem proponuje dzieciom nieszablonowe podejście do książek.

 

Ostatnio przeczytała im bajkę pt. „Cztery pory roku w ogrodzie krecika Kacperka”. Nareszcie wiosna! Krecik zabrał się do pracy w ogrodzie. Krecik przekopywał ziemię, a myszka siała nasiona. Zasiała marchewkę, kapustę, dynię i zasadziła poziomki. Krecik bardzo lubi kwiaty, więc pod oknem zasadził bratki… I tak, przedszkolaki zaobserwowały, że ogród krecika zmienia się w różnych porach roku.

 

Przy okazji bibliotekarz polecił dzieciom inne książki, które warto przeczytać, bo niosą zawsze jakiś ważny przekaz. Wiersze Jana Brzechwy, czy też „Wiersze o dzieciach” polskich autorów. Na podstawie wierszy Hanny Ożogowskiej, młodzi czytelnicy poznali różne przysłowia, na każdy miesiąc roku. Rozwiązywanie zagadek o czterech porach roku było absorbujące do tego stopnia, że bez problemu przyporządkowały słowa pasujące do danej pory roku, jak również świetnie sobie radziły, czy czytane zdania są fałszywe czy też prawdziwe.

 

Zajęcia zakończyło wspólne przyozdabianie drzewa, ale w taki sposób, aby można było zauważyć na nim wiosnę, lato, jesień i zimę. Każde dziecko miało możliwość samodzielnego przyozdobienia drzewka, a także wykonania autorskiej pracy na pamiątkę do domu. Bardzo pracowite spotkanie zakończyło się wesołym grupowym zdjęciem.

 

-Dzieci chętnie uczestniczą również w prowadzonych przy tej okazji zajęciach plastycznych. Organizując zajęcia biblioteczne, mamy nadzieję, że biblioteka kojarzyć się będzie każdemu dziecku z przyjaznym miejscem, gdzie miło i pożytecznie może spędzić czas. Bardzo cieszy fakt, że coraz więcej rodziców z małymi dziećmi odwiedza nasze biblioteki. Małe dziecko dzięki wczesnemu wprowadzeniu do biblioteki i zapoznaniu z książką, ma duże szanse wyrosnąć na dobrego młodego czytelnika, a w życiu dorosłym aktywnego czytelniczo. Promując czytelnictwo chcemy, by każde dziecko, bez względu na wiek, miało codzienny kontakt z książką. Dążymy do tego by głośne czytanie w bibliotece, przedszkolu i w domu, stało się przyjemną rutyną – podkreśla Mariol Huzar, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko.