O Hiszpanii w bibliotece w Wojborzu
A A A
Mariola Huzar, własne 02.08.2024

Podczas kolejnego spotkania klubu poróżnika z podróży przebytych przy Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Wojborzu rozmawiano o Hiszpanii. Uczestnicy dowiedzieli się o różnicach pomiędzy poszczególnymi częściami Hiszpanii, o geografii kraju, kulturze, tradycyjnych potrawach, czy o tym skąd pochodzi prawdziwa paella.

 

Hiszpania to niezwykłe zabytki architektoniczne, urokliwe starówki, pełne rozmachu pałace czy świątynie różnych wyznań. Do najpopularniejszych miast zaliczają się Madryt, Barcelona, Sewilla, Walencja, Malaga. Kto woli piękne plaże czy malownicze klify zachwyci się malowniczym wybrzeżem Costa Brava czy Costa del Sol. Hiszpania to także wyspy – Majorka, Ibiza, Wyspy Kanaryjskie – wyróżniające się wspaniałymi krajobrazami, ciepłym morzem i bliskością natury.

 

W Hiszpanii mieści się 47 obiektów wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki temu Hiszpania znajduje się na 3 miejscu na świecie.

 

Jeden z najsłynniejszych hiszpańskich zabytków jest w budowie od blisko 142 lat. Budowa bazyliki Sagrada Família w Barcelonie rozpoczęła się w 1882 r. i wciąż nie jest ukończona. Kiedy Antoni Gaudí majstrował przy oryginalnym neogotyckim projekcie, jego unikalne pomysły zaskoczyły wszystkich zaangażowanych, powodując pierwsze opóźnienia. Gaudí oświadczył jednak, że jego "klient" nie spieszy się z budową arcydzieła. Przez swojego klienta rozumiał Boga, który ma do dyspozycji cały czas na świecie, a Gaudí chciał oddać mu hołd tym dziełem.

 

Od naszych gości seniorów, padło pytanie o ciekawostki przyrodnicze w tym kraju? Dzika przyroda Wulkany, góry, mokradła, malownicze plaże, piękne doliny, majestatyczne pustynie, dzikie urwiska, tajemnicze jeziora – krajobraz tego kraju obfituje w zapierające dech w piersiach kontrasty. W tym kontekście nie jest specjalnie zaskakujące, że to właśnie w Hiszpanii znajdziemy najwięcej rezerwatów biosfery UNESCO. Łączna liczba zadeklarowanych obszarów to aż 53.

 

Każdego roku, hiszpańskie plaże przyciągają turystów z całego świata. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że łączna długość wybrzeża Hiszpanii to aż 7905 km. Taki dystans odpowiada podróży z Madrytu do Moskwy... w dwie strony!

 

Skąd pochodzi prawdziwa paella? Paella (wymawia się paeja) to tradycyjna hiszpańska potrawa składająca się z ryżu i różnego rodzaju dodatków. Choć powstała w Katalonii, przyrządzana jest w całej Hiszpanii, w wielu odmianach. Jest tak popularna, że uchodzi za prawdziwą, kulinarną wizytówkę kraju!

 

Jak świętują Hiszpanie? W kalendarzu hiszpańskim znajduje się wiele różnych świąt, które są dosyć hucznie obchodzone. Wśród nich na jedno z czołowych miejsc wysuwa się Semana Santa w Sewilli - obchody Wielkiego Tygodnia, z widowiskowymi procesjami, znanymi na całym świecie. Równie znane jest majowe święto El Rocio - związane z tradycyjną pielgrzymką do El Rocio, w prowincji Huelva.

 

Szczególny charakter ma fiesta Las Fallas de San José w Walencji, świętowana w marcu. Miasto zamienia się w teren niezwykłego przyjęcia mieszkańców, uświetnionego pokazami ognia. Niektóre święta wiążą się ze szczególnymi datami w kalendarzu. W całej Hiszpanii fiesty odbywają się w dzień św. Jakuba, patrona Hiszpanii - czyli 25 lipca, przy czym obchody te maja najhuczniejszy charakter w Santiago de Compostela.

Kolejną ważną datą jest 16 lipca, wtedy właśnie przypada święto żeglarzy i rybaków: Virgen del Carmen. Hiszpania zajmuje czołowe miejsce na świecie w połowie ryb. Rybacy w ten dzień dekorują swoje statki kwiatami i zapraszają ludzi na bezpłatne rejsy.

 

O tym wszystkim i jeszcze więcej usłyszeli klubowicze. Było przyjemnie i bezstresowo, jak to w tradycji hiszpańskiej bywa.



Archiwum