O związkach Ziemi Kłodzkiej z Czechami
Mariola Huzar, własne 07.05.2015

Pod koniec kwietnia 2015 roku trenerka programu Polska Cyfrowa Równych Szans pani Małgorzata Bednarek zabrała mieszkańców wsi Bierkowice i Piszkowice na multimedialną wycieczkę po atrakcjach turystycznych Ziemi Kłodzkiej i czeskiej Pragi.

Na spotkanie w bibliotece w Bierkowicach przybyło blisko 30 osób, w tym lokalni radni pani Łucja Mądro i pan Jacek Suchoń. Sołtys wsi pan Andrzej Bartyna oraz dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko pani Mariola Huzar.

Trenerka opowiadała o historii regionu, różnorodnych atrakcjach turystycznych Ziemi Kłodzkiej, zwracając szczególną uwagę na związki Ziemi Kłodzkiej z Czechami. Nie zabrakło informacji o tym, że nagrobek Arnoszta z Pardubic, katolickiego biskupa i pierwszego arcybiskupa praskiego działającego w XIVw. znajduje się w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Kłodzku. Warto tam zajrzeć!

Nawiązała do czeskiej pisarki Boženy Němcovej, która napisała w roku 1850 dobrze znaną w Polsce powieść „Babunia”, zaliczaną do najważniejszych dzieł literatury czeskiej. Główną bohaterką książki jest tytułowa Babunia, która przenosi się z górskiej wioski do położonego w dolinie domu córki Teresy by zająć się wychowaniem wnucząt. Babunia dzięki swej dobroci i życiowej mądrości uczy dzieci i innych mieszkańców doliny jak żyć szczęśliwie nie krzywdząc innych i czynić dobro. W bibliotece w Bierkowicach znajdziecie „Zbiór bajek” jej autorstwa.

Następnie z Kłodzka wyruszyliśmy na wycieczkę do czeskiej stolicy. Po drodze uczestnicy wycieczki poznali historię powstania Hrabstwa Kłodzkiego. Jakie postacie historyczne wędrowały tymi drogami w minionych wiekach? Jakie są najważniejsze zabytki Pragi. Tak przy okazji, nie wiem, czy wiecie, że najpiękniejszą stolicą świata dla Amerykanów jest Praga!!!

Na koniec spotkania wśród mieszkańców rozlosowane zostały materiały promocyjne z Ziemi Kłodzkiej \przewodniki, mapy i gadżety promocyjne\. W maju zapraszamy mieszkańców Starego Wielisławia do biblioteki. Pojedziemy na tę samą wycieczkę. Na koniec spotkania także losujemy przewodniki, mapy i foldery. Przydadzą się na najbliższy sezon turystyczny.