Papierowe lato
A A A
Mariola Huzar, własne 19.07.2016

 

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich  jest jedną z 50, które od 2015 roku biorą udział w programie edukacyjnym„EkoPaka - zamykamy obieg surowców” organizowanym przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań.


Do naszej biblioteki docierają pakiety poświęcone poszczególnym surowcom - drewnu, tworzywom sztucznym, a ostatnio papierowi. Eko-paki są wykorzystywane do zajęć podczas, których zachęcamy młodych czytelników do odpowiedzialnego przyglądania się postawom konsumenckim od najmłodszych lat. Warsztaty prowadzi stażystka pani Roma Szczerbień.

 

W pierwszych minutach zajęć, dzieci z zaciekawieniem wysłuchują małej historii powstania papieru. Jak wiele rzeczy używanych w życiu codziennym, także papier wynaleziono przypadkiem. Po raz pierwszy otrzymano go w Chinach, jako pozostałość po myciu jedwabnej waty, czynność tę wykonywano na matach. Polegała ona na zwilżaniu i ubijaniu jej kijami. Po zdjęciu waty na tychże matach osadzał się cienki nalot, który po wyschnięciu nadawał się do pisania. Ponieważ jedwab był bardzo drogi Chińczycy zastąpili go włóknami roślinnymi (np. łykiem morwy) i szmatami lnianymi.

 

Drugi etap, badawczy polega na odkrywaniu zawartości Eko-paki, które budzi w dzieciach dużo emocji podobnych do tych, które im towarzyszą podczas rozpakowywania urodzinowych prezentów. Rozpoznawanie przedmiotów, niejednokrotnie nieznanych, ich dotykanie i zdziwienie, że z papieru można zrobić tyle fajnych rzeczy.

 

Po różnego rodzaju zabawach edukacyjnych, dzieci nagle odkrywają, że jest coś takiego, jak recykling, który pozwala na drugie życie papieru. Z euforią przystępują do samodzielnych zadań manualnych. W tym przypadku są to ptaszki oraz piórka z kolorowego bloku technicznego. Ileż jest tutaj przyjemności, kiedy ptaszek może już wyfrunąć z rąk dziecka.

 

Na dnie papierowej Eko-paki Zuzia, Piotruś, Ania, czy Kacperek…. nagle zauważają magiczną książkę Katarzyny Terechowicz pod tytułem „Eko Świrek”. Rozpoczyna się jej czytanie, a na zakończenie bajki dzieci już wiedzą, że „Eko-Świrek uczy nas jak o środowisko dbać. I prosi wszystkie dzieci, żeby sprzątały śmieci”.

 

Na podsumowanie warsztatów panie bibliotekarki opowiadają o Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju, prezentują pismo Braille”a, czy też, że z papieru można wykonywać lalki różnego rodzaju, suknie balowe, a także ubrania robocze na jeden sezon.

 

W zajęciach o tematyce papierowej, w dziesięciu bibliotekach na terenie gminy wiejskiej Kłodzko, udział wzięło 166 dzieci, co daje szansę na to, że dzieci będą na co dzień właściwe postępować z opakowaniami z papieru i odpadami papierowymi, a nawet wykorzystywać je nie tylko do zabawy. Bo wyobraźnia dzieci nie zna granic!



Archiwum