Patriotyczna wieczornica
A A A
Mariola Huzar, własne 04.01.2022

103. rocznica Odzyskanie Niepodległości przez Polskę była okazją do zorganizowania biało-czerwonego spotkania w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Bierkowicach.


Wieczór rozpoczęto od przybliżenia historii tego ważnego historycznego wydarzenia dla każdego Polaka.



W 1918r. nasza Ojczyzna po 123 latach niewoli odzyskała wolność. W następstwie działań zaborców w latach 1772,1793,1795 Rzeczpospolita przestała istnieć. Mocarstwa rozbiorowe postawiły pieczęcie na akcie odbierającym Polakom największe wartości- wolność i niepodległość. Rozbiorowi uległo państwo o powierzchni 780 tys. km2 liczące 13 mln mieszkańców. Państwo nie istniało, ale naród nie dał się zniszczyć. Przetrwał dzięki pamięci o swej przeszłości, tradycji i kulturze. Walka o niepodległość trwała ponad sto lat i naznaczona była ofiarą krwi przelaną w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym, styczniowym i wielkopolskim,  walkach o Lwów i Kresy oraz na polach bitewnych I wojny światowej. Historia odzyskania niepodległości to w równym stopniu codzienny trud rodaków zamieszkałych na terenach byłej Rzeczypospolitej, jak i na emigracji, podejmowany w celu zachowania polskości, rozwijania kultury i budowania polskiej myśli politycznej. Bohaterowie tamtego okresu, mimo szykan, aresztowań,

wywózek i represji ze strony zaborców, byli w stanie uchronić i rozwinąć narodową tożsamość, a następnie przekazać ją następnym pokoleniom, żyjącym już w odrodzonej Polsce. Marzenia o wolności spełniły się wraz z klęską wszystkich trzech zaborców i zakończeniem I wojny światowej, w wyniku której Polska odzyskała niepodległość.


Następnie uczestnicy spotkania czytali wiersze patriotyczne z książki "Sto Polskich Wierszy" –Antologia poezji patriotycznej - Jana Tomkowskiego. Zdzisław Dębicki "Wczoraj a dzisiaj", Bronisława Ostrowska "ABC Polaka pielgrzyma", Marian Matuszkiewicz "Deszcz jesienny deszcz", Seweryn Goszczyński "Wyjście z Polski", Ignacy Krasicki "Hymn do miłości ojczyzny", Józef Ignacy Kraszewski  "Ojczyzna", Aleksander Fredro "Ojczyzna nasza".



Ze "Śpiewnika Polaka"- śpiewano pieśni patriotyczne:

"Ułani,ulani...", "O mój rozmarynie", "Przybyli Ułani", "Raduje się serce", "Rozkwitają pąki białych róż", "Wojenko,wojenko", "Maszerują strzelcy" i inne.


Czytelnicy, którzy przyszli wypożyczyć książki, również przyłączyli się do wspólnego śpiewania.  Wieczornicy towarzyszyła wystawka literatury patriotycznej.




Archiwum