Pociąg do twórczości Juliana Tuwima
Mariola Huzar, źródło: własne 2019-10-07

27 grudnia 2019 roku przypada 66 rocznica śmierci  Juliana  Tuwima poety, tłumacza, autora „Lokomotywy”, „Ptasiego radia” i wielu innych wierszy dla dzieci, na których wychowało się nie jedno pokolenie Polaków.

 

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Żelaźnie przeprowadziła nietypową lekcję biblioteczną w formie teleturnieju, dla uczniów klasy czwartej miejscowej Niepublicznej Szkoły Podstawowej.

 

Klasa licząca kilku uczniów zaangażowała się na maksa, czyli wcześniej na zajęciach w czytelni przeczytano prawie wszystkie wiersze tego autora. Było ich dość dużo, ale najbardziej podobała się ,,Lokomotywa", ,, Rzepka", ,,Ptasie radio", ,,Warzywa" , ,,Tańcowały dwa Michały" czy ,, Okulary".

 

Młodzi czytelnicy z zainteresowaniem poznawali życiorys Juliana Tuwima, który się urodził 23 września 1894 roku w Łodzi, a zmarł 27 grudnia 1953 roku w Zakopanem. Tuwim miał ukochanego psa Dżońcia, o którym mówił, że to najmądrzejszy pies w Warszawie i któremu poświęcił osobny wiersz.

 

Wiersze dla dzieci, to ta część twórczości Juliana Tuwima, którą wszyscy znamy. Są to rymowane opowiastki o różnych postaciach, przedmiotach, jedzeniu i zwierzętach. Wszystkie napisane są dowcipnym językiem i opisują jakiś fragment rzeczywistości, wiele z nich ma ukryty morał lub przesłanie.

 

Młode pokolenie czytając je  uczy się zrozumienia, szacunku i sympatii dla świata i dla innych. Dostaje rady praktyczne, dzięki którym dochodzą sami, że nie warto się zamartwiać, kłamać, wymądrzać i sprzeczać.

 

Uczestnicy teleturnieju nie wiedzieli, w jaki sposób będą musieli wykorzystać wcześniej zdobyte wiadomości  i co będzie się działo. Było  7 osób, dlatego pani bibliotekarka Roma podzieliła ich na dwie grupy. Szybko wybrano kapitanów grup i zaczął się teleturniej, który rozpoczęliśmy zagadką: ,, Zimą przy kominie usłyszysz świerszczyka. Wśród wieczornej, letniej ciszy piękny śpiew .............. .

 

Zaskoczenia nie było, wszyscy wiedzieli, że chodzi o słowika. Grupa, która pierwsza powiedziała prawidłowe rozwiązanie zagadki, rozpoczynała serię pytań dotyczących Juliana Tuwima, jego wierszy i bohaterów. Punktami były cukierki i który zespół zdobył więcej cukierków ten wygrywał pojedynek.

 

Dzieci były bardzo dobrze przygotowane i świetnie sobie radziły współpracując w grupach. Drugim etapem był test  ,,Czy znasz wiersze i bohaterów Juliana Tuwima" z różnymi pytaniami, które miały trzy odpowiedzi, a jedna z nich była prawidłowa. Naprawdę można było się zakręcić przy tych odpowiedziach, ale w grupie siła. Rywalizacja  i emocje, które im towarzyszyły były zdrowe.

 

Teleturniej zakończył się szczęśliwie dla obu drużyn. Nie było przegranych, bo naprawdę każdy uczestnik miał dużą wiedzę i potrafił ją wykorzystać. Dzieci były bardzo zadowolone z siebie i cieszyły się z każdej dobrej odpowiedzi. Ich trud i zaangażowanie zostały docenione i  każdy z nich mógł wylosować sobie  nagrodę.

 

Wspólnie uznano, że wiersze Juliana Tuwima to świetna zabawa na pochmurny dzień, sposób na chorobę, nudę i poprawienie nastroju. Są to książeczki, które warto obejrzeć i przeczytać.