Połączeni z Afryką ...
A A A
Mariola Huzar, własne 23.10.2018

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Żelaźnie jest uczestnikiem ogólnopolskiego programu „Globalnie w bibliotekach”, jako jedna z 50 placówek bibliotecznych w Polsce.  Organizatorami Programu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Polska Akcja Humanitarna. Celem programu jest zaangażowanie społeczności lokalnej w dyskusję i refleksję nad dwoma światowymi wyzwaniami, czyli problemami głodu i ubóstwa.

 

17 października, młodzież gimnazjalna z miejscowej Niepublicznej Szkoły Podstawowej spotkała się w bibliotece, aby porozmawiać o przyczynach występowania głodu na świecie. Dzisiejsza młodzież nie zdaje sobie sprawy z tego, że mają dostęp do wszystkiego bez zbędnego wysiłku, a głód i bieda są dla nich abstrakcją.

 

Rozpoczęliśmy dyskusję, do której młodzież podeszła z rezerwą… Powoli się rozkręcali… Wystartowali w momencie, gdy usłyszeli, że wyeliminowanie głodu to jeden z 17 celów zrównoważonego rozwoju, które państwa członkowskie Narodów Zjednoczonych obrały, jako kluczowe by dążyć do bardziej zrównoważonego i sprawiedliwego świata.

 

Nie jest to łatwe, bo każdy kraj ma swoje priorytety… Ale, aby je zrealizować, jego mieszkańcy i rządzący wprowadzają szereg programów, które w jakimś stopniu dotyczą również szeroko pojętej pomocy humanitarnej.

 

Podczas działania skorzystaliśmy z fragmentów książki Jana Zielgera „Geopolityka głodu”, które umieściliśmy w zadaniach gry terenowej „Afrykańskie kółko i krzyżyk”… Podczas gry terenowej, która  realizowana była w 9 punktach na terenie wsi Żelazno w młodzieży uwolnił się pierwiastek nie tylko rywalizacji, ale również poruszające emocje, bo…

 

…Prawo do żywności jest bez wątpienia jednym z najczęściej i najpowszechniej łamanych praw człowieka. Zjawisko głodu jest efektem przestępczości zorganizowanej. W Mądrościach Syracha czytamy: ,,Nędzny chleb jest życiem biednych, a kto go zabiera, jest zabójcą, zabija bliźniego, kto mu odbiera środki do życia, i krew wylewa, kto pozbawia zapłaty robotnika”. Zgodnie z szacunkami FAO liczba osób chronicznie i poważnie niedożywionych sięgała w 2010 r. 925 mln (w porównaniu do 1023 mln w 2009 r.). Niemal miliard istot ludzkich (spośród 7 mld mieszkańców naszej planety) cierpi z powodu chronicznego głodu. (…) Umieranie z głodu jest bolesne. Agonia trwa długo i wiąże się ze strasznym cierpieniem. Niszczy z wolna nie tylko ciało, lecz także psychikę. Upadkowi ducha towarzyszy niepokój, poczucie beznadziei oraz bolesna świadomość osamotnienia i opuszczenia przez wszystkich. (…) U niedożywionych dzieci agonia przychodzi znacznie szybciej. Organizm zużywa wszystkie swoje zapasy cukrów, potem tłuszczów. Dziecko staje się letargiczne. Zaczyna szybko tracić masę ciała. Układ immunologiczny przestaje funkcjonować. Agonię przyspiesza pojawiająca się biegunka. Cierpienie zwielokrotniają jeszcze pasożyty zagnieżdżające się w jamie ustnej oraz infekcje dróg oddechowych. Potem następuje zniszczenie masy mięśniowej. Dziecko nie jest w stanie utrzymać się na nogach. (…) Twarzyczka staje się podobna do twarzy starego człowieka. Wreszcie przychodzi śmierć. (fragment)

 

Dorośli opiekunowie grup (kółko i krzyżyk) także się wkręcili na maxa i już zaplanowaliśmy kolejną grę terenową „Głodni Wiedzy”, na początku listopada… Więc ciąg dalszy nastąpi…

 

 

 



Archiwum