Powrót do książek z dzieciństwa
Mariola Huzar, źródło: własne 2017-11-07

Ciągle aktualne, wciągające czytelnika do granic możliwości, uruchamiają wspomnienia, nostalgię za czasem, który przeminął…

 

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Szalejowie Górnym zaprasza dzieci do zaznajomienia się z popularnymi od zawsze, autorami i tytułami z literatury dziecięcej, które nigdy nie zalegają bezużytecznie na półkach. Bo są to książki, po które sięga każde pokolenie i na podstawie których prowadzone są zajęcia plastyczne i artystyczne.

 

Kilka dni temu, otworzyła się książka „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, której autorem jest Hugh Lofting. Opowiada o przesympatycznym i niezmiennie pogodnym doktorze oraz jego przyjaciołach ze świata zwierząt. Pani bibliotekarka Monika, przeczytała dzieciom jej fragmenty, podkreślając, jak wielkie znaczenie ma otoczenie i troska o innych. Nie ważne, czy pochodzą z królestwa zwierząt, czy są naszymi znajomymi, kolegami, sąsiadami… Ważne, aby pomagać tym, którzy potrzebują pomocy, uwagi, wsparcia, czy towarzystwa.

 

…Bardzo dawno temu żył doktor, a nazywał się Dolittle, John Dolittle. Doktor bardzo lubił zwierzęta i posiadał ich sporą gromadkę. Poza złotą rybką, mieszkającą w stawie z tyłu ogrodu, trzymał króliki w spiżarni, białe myszki w fortepianie, wiewiórkę w bieliźniarce i jeża w piwnicy. Poza tym posiadał jeszcze: kurczaki, gołębie, dwie owieczki i wiele innych stworzeń. Do jego ulubieńców należeli: kaczka Dab-Dab, pies Jip, świnka Geb-Geb, papuga Polinezja i sowa imieniem Tu-Tu. Doktor był postacią doprawdy niezwykłą - potrafił rozmawiać ze zwierzętami! Pewnego dnia doktor otrzymał wiadomość z Afryki - małpy potrzebują jego pomocy. Natychmiast więc wraz ze swymi zwierzęcymi przyjaciółmi doktor wyrusza w podróż na Czarny Ląd, podczas której przyjaciele przeżywają mnóstwo zdumiewających przygód!...

 

Następnie, nieoczekiwanie z półki spadł „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej. Książka opowiada o przygodach małego plastelinowego ludzika, mieszkającego w piórniku dziewczynki, która go ulepiła. Powieść pokazuje zwykłe wydarzenia ze szkolnej rzeczywistości i z domu Tosi - lekcje w szkole, szycie sukienek dla lalek, zajęcia dyżurnych, zabawy w domu. Narratorem jest sam Plastuś. Jego oczami widzimy znajomych Tosi, jej brata, ożywione przedmioty z piórnika. Więcej na kartkach książki.

 

Zapraszamy do biblioteki w Szalejowie Górnym od poniedziałku do piątku, w godzinach od 10.00 do 18.00, za wyjątkiem czwartków (od 8.00 do 16.00).