PROMOCJA BEZPIECZEŃSTWA W ŻELAŹNIE
A A A
Mariola Huzar, własne 14.11.2011

9 listopada do Żelazna zawitała akcja „bezpieczny maluch na wsi”. Na spotkanie z policjantami i strażakami zameldowało się około 40 dzieci z tutejszej Niepublicznej Szkoły Podstawowej. Na szkolnych ławeczkach wrzało, gdy pani komisarz Wioletta Martuszewska zadawała pytania nt. bezpieczeństwa dzieci w przestrzeni publicznej.

 

Edukacja najmłodszych w tych tematach jest niezwykle istotna, może im niejednokrotnie uratować życie, bądź uchronić przed kalectwem. Uświadamianie dzieciom zagrożeń, jakie mogą je spotkać, zwiększa ich świadomość na temat tego, jak odpowiednio zachowywać się na drodze i jak być na niej widocznym – pouczał dzielnicowy Emil Kowalski. Komisarz Lew także był na posterunku, wszystkim uczniom rozdał odblaski do stosowania na co dzień. W tę rolę tym razem wcielił się stażysta Oskar Szopa.

 

Komendant Marcin Olejnik opowiadał o swojej pracy, o tym, że straż pożarna wzywana jest nie tylko do gaszenia pożarów, ale również do wypadków drogowych, czy też udzielania pomocy ludziom np. podczas powodzi. Zapoznał dzieci ze sposobem alarmowania i wzywania pomocy. Same dzieci wykazały się sporą wiedzą na temat postępowania w razie niebezpieczeństwa. Mundurowi prostowali błędne wyobrażenia, poprawiali niewłaściwe skojarzenia i tłumaczyli, co i jak. Odbyła się także demonstracja sprzętu i ubioru strażackiego. Przymiarkom nie było końca. Następnie dzieci zostały zaproszone do zwiedzania bojowego wozu strażackiego, co było niesamowitą atrakcją dla wszystkich.

 

Ratownik medyczny nie przyjechał do Żelazna, bo sam nie potrafił sobie udzielić w odpowiednim czasie pierwszej pomocy i położył się do łóżka. W zamian dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko zaproponowała film o pierwszej pomocy - na przykładzie rodziny udającej się na wakacje samochodem osobowym i udzielającej pomocy osobom, które uległy wypadkowi drogowemu. Podczas emisji filmu cisza zaległa jak makiem zasiał, a buzie i oczy dzieci wyrażały ogromne emocje i zainteresowanie, jak krok po kroku należy postępować, aby nie zaszkodzić poszkodowanemu. Uczniowie – eksperci bezpiecznego życia – przy pomocy bibliotekarza Magdaleny Beresteckiej realizowali karty pracy. To była zdecydowanie udana lekcja.

 

 

 



Archiwum