Przystanek kultury z książką w Wojborzu
A A A
Mariola Huzar, własne 03.04.2017
 

Spotkanie autorskie realizowane było w ramach mikroprojektu Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko „Przystanki kultury z książką”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis




Na dziesiątym „Przystanku kultury z książką” w Bibliotece Publicznej Gminy Kłodzko – Filia w Wojborzu zatrzymały się dwie kłodzkie pisarki, panie Marta Zilbert i Łada Ponikowska. W bibliotece oczekiwały dzieci w wieku wczesnoszkolnym z miejscowego Zespołu Szkół wraz z kadrą nauczycielską.

 

Spotkanie rozpoczęto od rozmowy wprowadzającej, czyli padły pytania do dzieci, czy znają książki o przygodach Glacelli, Fusi i Burego, czy znają opowieści o swoim regionie, mieście, czy znają jakieś ciekawe historie o ziemi kłodzkiej? Zaskoczenia u młodej publiczności nie było. Świetnie sobie radzili, a nawet próbowały przejąć stery spotkania w swoje ręce…

 

W takiej sytuacji, pisarki bardzo dynamicznie zaprezentowały swoją twórczość literacką o historii ziemi kłodzkiej: „Tajemnica Glacelli”, „Czary Glacelli”, „Labirynt Konwalii” i „Księga Pikotki”. Nastąpiła ciekawa rozmowa o tym, co było inspiracją do napisania książek. Nie zabrakło też informacji o sposobach pisania książek, o historii oraz różnych źródłach pozyskiwania wiedzy.

 

Dzieci chętnie połykały wiadomości przekazane przez gości nt. bohaterów książek, ilustracji do bajek, a nawet zawartości słowniczka. Swobodna dyskusja pomiędzy stronami spotkania, była tak pełna ekspresji w poszukiwaniach do nowych przygód do nowej książki, że pisarki musiały posłużyć się „Czarami Glacelli”…

 

Czytanie fragmentów książek, pozwoliło uczestnikom spotkania dowiedzieć się, np. o tym, jak kiedyś powstawały książki, jakich języków używano, jak gotowano, jak mieszkano, jak się leczono, jak prowadzono wojny, o zmianach które zachodzą przez wieki w miastach i wsiach oraz o ważnych postaciach historycznych pojawiających się w książce. Autorki zwróciły uwagę uczestników na ich własne doświadczenia, otoczenie i wiedzę o rodzinnej miejscowości, okolicy, Kłodzku, a nawet na ich kocie podwórka.

 

W kolejnym etapie wzajemnego poznawania się, było też ogólnie o wymyślaniu ciekawych historii.

Padły odpowiedzi na pytania zadawane od dzieci. Niespodzianką przygotowaną przez pisarki były kocie autografy i kolorowanki dla każdego uczestnika.



Archiwum