Rodzinna eko-sobota w Szalejowie Górnym
A A A
Mariola Huzar, własne 23.06.2017

Szacunek dla przyrody i konieczność troski o jej ochronę, to ważne elementy w edukacji ekologicznej społeczności lokalnej. Jednym ze sposobów poznawania środowiska przyrodniczego przez mieszkańców są cykliczne spotkania z pracownikami Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko.

 

W bibliotece w Szalejowie Górnym realizowany był jeden ze scenariuszy edukacji ekologicznej pod nazwą „EkoPaka – zamknięty obieg surowców”, który wyreżyserowały panie bibliotekarki Monika Fedak i Roma Szczerbień. Tym razem tematem przewodnim było aluminium i w niewielkim zakresie - inne metale.

 

- Zależy nam, aby uświadomić najmłodszym mieszkańcom naszych sołectw, skąd bierze się aluminium i jak jest wszechobecne, a także, że można je wykorzystywać w nieskończoność. – informuje dyrektor Biblioteki Mariola Huzar. Cieszy nas, że w edukacji czynnie udział biorą rodzice i nie tylko…

 

W Szalejowie Górnym zaprosiliśmy młodych ekologów do aluminiowego miasteczka, które jest bohaterem megakolorowanki-gry. Nasza oferta zawiera także zestaw metalowych płytek do wykonywania eksperymentów magnetycznych. Tradycyjnie pracowaliśmy z kolorowanką w formacie A3. Tym razem był to aluminiowy labirynt, który pozwoli dzieciom prześledzić drogę surowca od wydobycia boksytu, aż do gotowego produktu aluminiowego. Jak widać na zdjęciach, wszyscy edukowali się z uśmiechem na ustach.

 

Uczestnicy mieli także do dyspozycji 10 kart z zabawami, klipsy, aluminiowy drut i folię aluminiową, fantastyczne pisaki, kolorowe tusze i wiele innych oryginalnych pomocy, które wykorzystaliśmy podczas zajęć. - Poprzez zabawę, nauczamy jak mądrze gospodarować surowcami wtórnymi – podkreśla pani Roma.

 

Pamiętajmy, że „Przyroda nie zna nagrody ni kary, zna tylko konsekwencje” - R. Ingersoll                      

Zapraszamy kolejne sołectwa do współpracy!!!

 



Archiwum