Sekretne życie pszczół z Henrykiem Zarembą
A A A
Mariola Huzar, własne 13.06.2018

W środę 6 czerwca 2018r., gościliśmy w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Jaszkowej Górnej pszczelarza i wielkiego pasjonata pszczół ze Starego Wielisławia, Pana Henryka Zarembe. Podczas spotkania zorganizowanego z okazji ogólnopolskiej akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”, przedszkolaki dowiedziały się, jak wygląda organizacja życia pszczół w ulu, hierarchia i podział zadań, oraz ich znaczenie w przyrodzie.

 

Młodzi uczestnicy zdobyli cenne informacje i ciekawostki z życia pszczół. Dowiedzieli się czym się żywią, jak spędzają zimę i wreszcie jak powstaje miód. Mogli też z bliska obejrzeć przyrządy pszczelarza tj. ramkę, dymkę, podkurzacz oraz specjalny strój ochronny. Dzieci przymierzały się do zawodu pszczelarza i strojów… Poznały również zdrowotne właściwości i walory smakowe miodu, a punktem kulminacyjnym była degustacja „słodkiego przysmaku na waflu”.

 

Pan Henryk opowiadał bardzo swobodnie o tych wszystkich sekretach, a nawet zadał dzieciom zadanie domowe „Jak działa dym na pszczoły?”. Na odpowiedzi czeka pani bibliotekarka Agata. Pierwsze dziecko, które odpowie prawidłowo na pytanie otrzyma pluszaczka pieseczka.

 

Kochani Rodzice! Pasieka- Siedlisko w Starym Wielisławiu, którą prowadzi Pan Henryk Zaremba oferuje miody odmianowe: wielokwiatowy wiosenny, wielokwiatowy letni, rzepakowy, mniszkowy, spadziowy, nektarowo-spadziowy, lipowy, faceliowy, sudecki miód gryczany (wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych), pyłek pszczeli. Wszystko jest pełne zdrowia i natury. Pożytki zlokalizowane są wyłącznie na terenie Kotliny Kłodzkiej, a miody sprzedawane są pod marką „Sudeckie Miody Kotliny Kłodzkiej”. Zapraszamy! – Bo miód jest miodzio!

 

-Przygodę z pszczółkami wzbogaciła fachowa literatura, a także możliwość przeczytania „Pszczółki Mai i jej przygód” autorstwa Waldemara Bonsels z księgozbioru biblioteki centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Książka została wydana przez Wydawnictwo Śląsk w 1961r. i jest cennym egzemplarzem dla naszej książnicy – wspomina Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki. Dziś trudno znaleźć taki egzemplarz na rynku wydawniczym.

 

Składamy serdeczne podziękowania Panu Henrykowi za niezwykle interesujące spotkanie z dziećmi i wprowadzenie ich w tajniki zawodu pszczelarza.

 





Archiwum