Straszne legendy Hrabstwa Kłodzkiego i okolic
Mariola Huzar, źródło: własne 2018-11-15

-Za nami 11. Festiwal legend polskich i czeskich. Organizatorzy Festiwalu stawiają sobie ambitne zadanie. Pragną przyczynić się do zachowania barwnej i wyjątkowej regionalnej tożsamości w strefie pogranicza polsko-czeskiego. Bo jak wiemy, Polaków i Czechów łączy nie tylko historia. Od kilkunastu lat współpracujemy ze środowiskami lokalnymi. Dzięki temu, dziś łączą nas przyjaźnie i wspólne wydarzenia po obu stronach granicy – podkreśla Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko

 

6 listopada, na scenie Ośrodka Kultury w Ołdrzychowicach Kłodzkich zaprezentowano sześć fantastycznych legend, które swoją treścią nawiązywały do różnorodnych zjawisk i opowieści ludów polskich i czeskich. Jury w składzie: Mariola Huzar – dyrektor ołdrzychowickiej książnicy, Leszek Majewski – przewodnik, bajarz i autor Legend Ziemi Kłodzkiej, Norbert Kościesza – pasjonat pisarstwa, sztuk walki i autor „Strasznych legend Hrabstwa Kłodzkiego i okolic”,  przyznało następujące nagrody dla szkolnych grup teatralnych:

 

Szkoła Podstawowa w Wojborzu – za oryginalność i pomysłowość legendy „O Orle Białym”

Szkoła Podstawowa w Ołdrzychowicach Kłodzkich – nagroda publiczności za przedstawienie „O mocarnej władczyni kłodzkiego grodu”

Szkoła Podstawowa w Krosnowicach – za scenariusz o „Przygodach Marianny Orańskiej”

Szkoła Podstawowa w Jaszkowej Dolnej – za dekoracje i scenografię w „Cudzie w Bardzie”

Szkoła Integracyjna w Szalejowie Górnym – za wrażenia artystyczne w „Smokach na Łyśccu”

Szkoła Podstawowa Reymonta w Kłodzku – za interpretację „Jak Liczyrzepa pomógł mieszkańcom Radkowa”

 

Nagrodę specjalną Wójta Gminy Kłodzko otrzymała grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Kłodzku. Będzie to pokaz legendy podczas Festiwalu bajek z Andersenem, który odbędzie się w kwietniu 2019 roku w Pałacu w Żelaźnie.

 

Dodatkowym elementem tegorocznej odsłony imprezy było spotkanie autorskie z twórczością Norberta Kościeszy w bibliotece centralnej w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Wiodącym tematem były straszne legendy Hrabstwa Kłodzkiego i okolic… Jest to zbiór 46 baśniowych legend, które uczą, straszą, czasem śmieszą i niosą ze sobą morał. Legendy przybliżają barwną historię Hrabstwa Kłodzkiego z przed wielu lat, a nawet wieków. Ukazują kulturę, dzieje i wierzenia mieszkańców tej wspaniałej krainy. W książce nie brakuje opowieści o zwykłych ludziach, dawnych bogach, smokach, czarownicach, gnomach i rozbójnikach. Złoto, bieda, klejnoty i nędza idą w parze z dobrocią i złem. Każdy, czy to dziecko, czy dorosły znajdzie coś dla siebie!

 

Pan Norbert jest również autorem „Legendy o czwartym Królu” i „Opowieści starej puszczy”. Już niebawem wszystkie trzy tytuły znajdą się w każdej naszej bibliotece na terenie gminy wiejskiej Kłodzko. Zapraszamy od poniedziałku do piątku!

 

Organizatorzy: Szkoła Podstawowa, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Jaskier, Ośrodek Kultury oraz Biblioteka Publiczna, wszyscy z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich.


Działanie realizowane było w ramach trwałości mikroprojektu Euroregionalne Spotkania Obywatelskie, który był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2007-2013 oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis.

 

Foto: archiwum Szkoły Podstawowej w Ołdrzychowicach Kłodzkich

Relacja Telewizji Kłodzkiej