Święto Seniora z nordic walking
Mariola Huzar, własne 06.10.2015

2. października 2015 roku minął w Centrum Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych w Starym Wielisławiu pod hasłem „Aktywny senior może wszystko”. Gościem 4 Europejskiego Święta  Seniora był Wójt Gminy Kłodzko pan Stanisław Longawa, który skierował do seniorów wiele ciepłych słów oraz życzeń. Między innymi, aby aktywność nigdy ich nie opuszczała, a instytucje kultury zapewniały jeszcze więcej różnorodności.

Na początek organizatorzy zaprosili seniorów oraz ich wnuki w każdym wieku na spotkanie z mistrzem nordic walking panem Mariuszem Nowakiem. Trening na pobliskim boisku sportowym oraz osobista zachęta pana Mariusza ożywiły towarzystwo i zaostrzyły apetyty na pyszne kiełbaski z grilla.

Po treningu wysłuchano pogadanki dotyczącej bezpieczeństwa seniorów, przeprowadzonej przez dzielnicowych z Komendy Powiatowej Policji w Kłodzku.

Podczas świętowania nie zabrakło akcentu jubileuszowego. Bibliotekarka Małgorzata Kłonowska czytała wiersze z tomiku „Moja biblioteka”, wydanego z okazji 60-lecia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko 1955-2015. Na stronie 26 można zaznajomić się z treścią wiersza pt. „Ciągle szukamy”, autorstwa stałej czytelniczki ze Starego Wielisławia. Brzmi on następująco:

Już pan Rej dawno twierdzi

- iż Polacy nie gęsi

też swój język mają

nie dziwcie się więc temu,

że Wielisławianie do biblioteki

chętnie podążają

Mali – duzi

młodzi – starzy

i przedszkolak z mamusią

przychodzi

kolorowy książki świat

już od pieluch malucha uwodzi

Nasze babcie choć +60 mają

w wirtualny świat z uporem uciekają

Nie chcą siedzieć za piecem

drutami bez końca przebierać

wolą serwować w Internecie

żeby zadowolić pana Reja

I tak wszyscy się staramy

Bo mądrości i wiedzy

ciągle szukamy i szukamy

Pomiędzy poszczególnymi atrakcjami serwowano okazały tort z napisem „Europejski Dzień Seniora” wypieczony przez Przedsiębiorstwo Piekarniczo-Cukiernicze Machela oraz pyszne ciasta według receptur pań Ewy, Halinki i Kazimiery.

Przez cały czas bibliotekarka Agata Maślanka zapraszała do interaktywnego kącika do korzystania z różnorodnych aplikacji i narzędzi w ramach realizowanego projektu „Master tablet w bibliotece”.

Zabawa z aktorami Teatru „Maska” z Krakowa była niewątpliwie „gwoździem” programu i sprawiła wszystkim wiele radości, tym bardziej, że okazało się, iż wśród zaproszonych byli również wychowankowie Domu Dziecka z Kłodzka. Na parkiecie w rytmach „jedzie pociąg” zauważyć można było pana Wójta, panią Mariolę Huzar – dyrektora Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko oraz panie seniorki.

Na zakończenie święta miał miejsce koncert – bukiet muzyczny lokalnego zespołu „Śpiewanki z łapanki”, w którym swoje emocje „wyśpiewuje” miejscowa pani radna i sołtys Marta Brogowska.

Sponsorami tego wydarzenia byli PPC Machela z siedzibą w Jaszkowej Dolnej, Firma Handlowo-Usługowa Edyta Sutor w Gorzuchowie, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Stary Wielisław oraz Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko. DZIĘKUJEMY!!!

Święto Seniora było realizowane w ramach trwałości  projektu „Euroregionalne Spotkania Obywatelskie”, który był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa na pośrednictwem Euroregionu Glacensis w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska-Rzeczpospolita Polska 2007-2013 „Przekraczamy granice”.