Szalejów Górny: Zapraszamy do nas
Mariola Huzar, własne 07.09.2011

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Szalejowie Górnym powstała w 1949 roku. Merytorycznie związana była z Gminną Biblioteką Publiczną w Polanicy Zdroju. W tym czasie księgozbiór liczył 1476 książek, czytelników było 176 i funkcjonowało 5 punktów bibliotecznych. Od 1951 roku placówka działała jako Gminna Biblioteka i merytorycznie podlegała Powiatowej Bibliotece w Kłodzku. Rok 1955 to  kolejna zmiana. W wyniku reformy administracyjnej w Szalejowie powstaje Gromadzka Biblioteka Publiczna. W roku 1973 staję się Filią Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko. W 1992 doszło do połączenia z biblioteką szkolną, a Filia przejęła księgozbiór szkolny, głównie lektury i bajki. W 2003 roku filię wyposażono w zestaw komputerowy wraz z drukarką i dostępem do Internetu. Biblioteka  prowadzi aktywną współpracę z Ogniskiem Przedszkolnym i Szkołą Podstawową, organizując  konkursy literackie i plastyczne, lekcje biblioteczne i imprezy okolicznościowe. W 2010 roku jej siedziba zostaje wyremontowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach działania Odnowa i Rozwój Wsi.