Tydzień z Internetem 2015 w Żelaźnie
Mariola Huzar, własne 26.03.2015

25 marca 2015 roku Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko – Filia w Żelaźnie wzięła udział w międzynarodowej kampanii pod hasłem Tydzień z Internetem. Zorganizowaliśmy spotkanie zachęcające młodzież do nauki kodowania. Podczas zajęć stażysta Michał Żurawski przedstawił program Scratch, z którego korzystała młodzież gimnazjalna, tworząc własne animacje.

W tej ogólnoeuropejskiej kampanii wzięło udział ponad 200 instytucji i organizacji - bibliotek publicznych, szkół, domów kultury, lokalnych stowarzyszeń z Polski. Z terenu powiatu kłodzkiego cztery biblioteki publiczne: z gminy wiejskiej Kłodzko, gmin Szczytna, Radków i Kudowa Zdrój. Każda z nich między 23 a 29 marca zorganizowała spotkania dla ludzi w różnym wieku, zachęcające do odkrywania potencjału Internetu. Ich motywem przewodnim byłoselfie, a więc rodzaj fotografii autoportretowej, zazwyczaj wykonywanej z trzymanego w ręku aparatu cyfrowego, kamery lub telefonu komórkowego.

Uczestnicy w Żelaźnie bawili się świetnie, a byli to Mikołaj, Natalia, Klaudia, Marcin, Weronika, Aleksandra, Dominika, Damian i Szczepan. Nikt z nich wcześniej nie znał programu Scratch, ale pod koniec spotkania każdy potrafił wykonać prostą animację, zakodować swoje zdjęcie, czy też zabawić się w „Mega obrońcę”. Jak widać, na załączonych obrazkach i pod czujnym okiem pani dyrektor Marioli Huzar oraz bibliotekarki Magdy Beresteckiej. Odwiedzili nas dyrektor Zespołu Szkół Niepublicznych pani Barbara Piorun-Czech oraz redaktor naczelny tygodnika Euroregio Glacensis pan Bogusław Bieńkowski.