Ujmujący świat bajek przy ulicy Sportowej w Krosnowicach
Mariola Huzar, własne 05.07.2017

Filia nr 2 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach zaprasza dzieci młodsze i dzieci starsze na wakacyjną ogrodową ławeczkę z książką oraz scrabble na niepogodę… Pani bibliotekarka Roma ma dzieciom wiele do zaoferowania, bo w jej rękach jest moc artystycznej magii oraz 101 i więcej pomysłów na każdy tydzień miesiąca.

30 czerwca, liczna grupa dzieci przedszkolnych wkroczyła razem z panią bibliotekarką do ujmującego świata bajek. Pytały, skąd się wzięła bajka? - Bajka wzięła się od opowiadania banałów, takie bajanie, plecenie, bajdulenie, ale zawierające na końcu morał. Opowiadanie polegające na zmyślaniu i wymyślaniu… Dawniej nie było telewizji, radio było rzadkością, więc ludzie opowiadali zmyślone historie  dzieciom, i tak powstały bajki – tłumaczyła dzieciom pani Roma.

Nie zabrakło burzliwej dyskusji, o tym co lubią czytać i oglądać dziewczynki, a co chłopcy. Okazało się, że dziewczęta uwielbiają przebywać w świecie księżniczek, a chłopcy w pierwszej kolejności zaglądają do fantazyjnego świata robotów. I tak, w bibliotece mogą spełniać się wszystkie marzenia dzieci…Dzieci przeżyły przygody z bohaterami takich baśni i bajek jak "Przebiegła lisica", "Królewna Śnieżka" oraz "Szalony robot".

Dla tych, co nie wiedzą… Bajka narodziła się w starożytnej Grecji. Za jej twórcę uważa się Ezopa.