Wakacyjny relief
A A A
Mariola Huzar, własne 02.08.2019

Filia Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Żelaźnie postanowiła stworzyć wakacyjny relief. Zaintrygowani młodzi czytelnicy tym, co to takiego jest, chętnie wzięli udział w nowym pomyśle pani bibliotekarki Romy.

 

Słowo „relief” pochodzi z języka francuskiego i oznacza niski, płaski. Natomiast w plastyce jest to kompozycja przestrzenna wypukła. Wyróżniamy różne rodzaje reliefu i w różny sposób można go wykonać.

 

Ponieważ dzieci są z reguły niecierpliwe i chcą szybko widzieć efekt swojej pracy, pani Roma wybrała metodę reliefu łącznego, czyli wykonywanego z różnych ciętych pasków i kształtów papieru białego i kolorowego oraz suszonych nasion i muszli. Bo przecież musi być wakacyjnie!

 

Zaczęła się świetna zabawa. Na początek dziewczęta i chłopcy z zachwytem porozkładali wszystkie materiały na stole, rozbudzając w ten sposób swoją wyobraźnię. Powoli zaczęły powstawać ciekawe i kolorowe kompozycje, bardziej lub mniej wypukłe. Starsze dzieci użyły do tego celu wyłącznie białego papieru, u pozostałych wyróżniała się gra kolorów.

 

Były to bardzo ciekawe i pouczające chwile, w czasie których dowiedzieliśmy się o wakacyjnych marzeniach każdego uczestnika. Podczas pracy wszyscy byli pozytywnie wkręceni. Pani bibliotekarka obiecała, że po wakacjach wykonają reliefy trudniejszą metodą dla bardziej zaawansowanych, bo z masy strukturalnej.

 

Podsumowanie: wszyscy byli zgodni co do jednego, że tworzenie reliefu, nie ważne jakiego, jest dobrym ćwiczeniem i bardzo zajmującym zajęciem.

 

Niestety do końca wakacji biblioteka jest nieczynna, bo cały obiekt przechodzi roboty remontowo-modernizacyjne.



Archiwum