Wisła, królowa rzek polskich...
A A A
Mariola Huzar, własne 25.09.2017

2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły. Z tej okazji w całym kraju odbywa się mnóstwo wydarzeń i imprez mających na celu zwrócenie uwagi na problemy królowej polskich rzek. Filia nr 1 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach również włączyła się do tej akcji.

 

W przestrzeni bibliotecznej swój kawałek Wisły wyznaczyły dzieci w różnym wieku. Poznały historię tej wyjątkowej rzeki, jej znaczenie komunikacyjne, transportowe i turystyczne. To był dopiero początek do tego, aby namalować całą długość Wisły w zaledwie jeden dzień…

 

Młodzi użytkownicy nie tracili czasu, bo Wisła – królowa rzek polskich zainspirowała ich do stworzenia wspólnego ciągnącego się jak rzeka rysunku, który został jednogłośnie nazwany „Wzdłuż rzeki Wisły”. Wykonana praca zdobi salę biblioteczną i można ją oglądać do końca roku, od poniedziałku do piątku, za wyjątkiem od 20 września do 6 października. Biblioteka jest nieczynna z powodu urlopu pani bibliotekarki.

 

Przy okazji, troszkę faktów z historii:

19. października 1466 roku,  po trzynastoletniej wojnie z Krzyżakami został w Toruniu zawarty pokój, na mocy którego miasta pruskie nad Wisłą aż do jej ujścia w Gdańsku, weszły w skład Rzeczypospolitej jako nowa prowincja, nazwana „Prusami Królewskimi”, a później znana jako „Prusy Polskie”. Pierwszy raz w historii cały żeglowny bieg Wisły  trafił pod polskie panowanie. I choć dopiero w roku 1496 król Jan Olbracht, w przywilejach piotrkowskich oświadczył, że: „Postanowiliśmy, aby żegluga na rzekach Królestwa naszego w górę i w dół z wszelkiego rodzaju towarami była wolna dla wszystkich ludzi jakiegokolwiek stanu, zakazując wszelkie przeszkody i cła….”, to powszechnie przyjmuje się, ze właśnie rok 1467 był pierwszym rokiem wolnej żeglugi na Wiśle. Rozpoczął się wtedy ponad 300 letni „Złoty Okres” żeglugi wiślanej. Wolny handel w całym jej dorzeczu był jedną z podstawowych przyczyn powstania ekonomicznej, kulturalnej i militarnej potęgi świata w okresie „Polski zygmuntowskiej”. Sam eksport zboża Wisłą w ciągu około 70 lat po roku 1490 wzrósł więcej niż dziesięciokrotnie – od  około 5,5 tys. łasztów (prawie 20 tys. metrów sześciennych) rocznie do  około 66 tys. łasztów (ponad 200 tys. metrów sześciennych).

 

 



Archiwum