Wkręceni w scrabble
Mariola Huzar, źródło: własne 2018-07-16

W czwartek 12 lipca 2018 roku w Filii Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Starym Wielisławiu odbył się 1. Turniej scrabble w 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę pod Patronatem Wójta Gminy Kłodzko. Turniej poprowadziła Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki.

 

Przypomnijmy. Od 2012 roku nasze biblioteki rozszerzyły swoją ofertę o tę słowną i pełną emocji grę towarzyską. Rozgrywki rozpoczęliśmy w Wojborzu. Ze scrabble byliśmy na każdych gminnych dożynkach. 12 lipca wkroczyliśmy do Starego Wielisławia, gdzie wiele się dzieje pod każdym względem. W tym roku na dożynkach na plaży w Gorzuchowie nasza Biblioteka zadebiutuje z kołem fortuny.

 

Wróćmy do tego, co działo się na planszach scrabble w Starym Wielisławiu. O Puchar Wójta Gminy Kłodzko rywalizowało 16 zawodników w wieku od 11 lat do 60+. Przyjechali do nas zawodnicy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze Złotego Stoku. Zaszczycił nas swoją obecnością Paweł Mazurek z Polanicy Zdroju, który zajmuje 52 miejsce na 320  na ogólnopolskiej liście rankingowej, według stanu na dzień 9 lipca 2018 roku. U nas wymiatał…

 

Najpierw losowaliśmy miejsca przy stolikach. Podczas układania słówek wiele się działo. Emocje były studzone w grupie najmłodszych. Doświadczeni zostali zaczarowani umiejętnościami Pawła Mazurka. Dyrektorka Biblioteki rozstrzygała spory i niepewności. I tak w półfinale w kategorii dorosłych punktacja wyglądała następująco:

 

1 lokata

Paweł Mazurek

360 pkt

2 lokata

Zofia Gorczyca

185 pkt

3 lokata

Alina Krygier

174 pkt

4 lokata

Antoni Gorczyca

152 pkt

5 lokata

Michał Dmitrowicz

147 pkt

6 lokata

Helena Babis

124 pkt

6 lokata

Krzysztof Babis

124 pkt

7 lokata

Mateusz Włosek

  59 pkt

 

 

Jak to wszystko się zakończyło? W rozgrywce finałowej do, której zasiadły dwie pierwsze dwójki stolikowe, Pani Zofia i Pan Paweł rywalizowali, jak równy z równym. Różnica punktowa końcowa niewielka:

 

1 miejsce i Puchar Wójta Gminy Kłodzko

Paweł Mazurek

186 pkt

2 miejsce

Zofia Gorczyca

170 pkt

3 miejsce

Michał Dmitrowicz

  82 pkt

4 miejsce

Alina Krygier

  68 pkt

 

Wśród młodszych uczestników na podium znaleźli się:

 

1 miejsce

Gabrysia Wojtyca

79 pkt

2 miejsce

Szymon Jugowiec

70 pkt

3 miejsce

Karol Rybakowski

54 pkt

 

 

 

Podsumowanie. Wszyscy spędzili sympatycznie czas w gronie pasjonatów scrabble. W finale panowała przyjacielska atmosfera. Pan Paweł podzielił się swoimi doświadczeniami, a nawet zaproponował pomoc przy organizacji kolejnych rozgrywek. Dzieci miały ciekawą rozrywkę, a nawet się pozytywnie wkręciły. Nagrody rozdzielono według punktacji i wyboru.