Z SIENKIEWICZEM NAM PO DRODZE
Mariola Huzar, własne 14.04.2016

W grudniu ubiegłego roku Senatorowie RP ustanowili rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza, bo "Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń”.

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko – Filia w Jaszkowej Górnej rozpoczęła w naszej małej Ojczyźnie cykl spotkań pod hasłem „Z Sienkiewiczem nam po drodze”. Młodzi czytelnicy pod redakcją pani Agaty (bibliotekarza), jednogłośnie zdecydowali się na odkrywanie życia i twórczości powieściopisarza korzystając z Internetu, zasobów bibliotecznych oraz wiedzy, którą wynieśli ze szkoły.

Podczas wizyty w wirtualnym świecie dzieci natknęły się na wiele ciekawostek, które wzbudziły jeszcze większą empatię dla osoby Sienkiewicza. Kilka z nich, o których warto wspomnieć to:

W 1905 r. Henryk Sienkiewicz uhonorowany został literacką Nagrodą Nobla. Otrzymał ją za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie eposu" i - jak podkreślił jeden z jurorów - "rzadko spotykany geniusz, który wcielił w siebie ducha narodu".

Przyjaciółmi wielkiego pisarza byli m.in.: Stanisław Witkiewicz i  Helena Modrzejewska. Powieść "W pustyni i w puszczy" wydana została także w wersji komiksowej. Drukowana była w "Kurierze Warszawskim" w 1910 roku. Pierwsze jej wydanie książkowe miało miejsce w 1911 roku.

Dziwny zbieg okoliczności sprawił, że w życiu Henryka Sienkiewicza było pięć kobiet, z którymi łączyły go uczucia miłosne, wszystkie miały na imię Maria:

Maria Kellerówna - pierwsza młodzieńcza miłość

Marynia Szetkiewicz - umiłowana nade wszystko żona, przedwcześnie zmarła na gruźlicę

Marynuszka Romanowska - trzecia Maria i druga żona

Maryja Radziejewska - ostatnia miłość

Maria Babska zwana " Markiem" - piąta Maria i trzecia żona, towarzyszka Sienkiewicza aż do śmierci.

Z takiej to wyprawy, po życiu i twórczości Sienkiewicza w bibliotece w Jaszkowej Górnej można obejrzeć autorską wystawkę, z której jej autorzy są bardzo dumni.