Zachwyceni Joanną Zagner-Kołat
Mariola Huzar, źródło: własne 2018-10-26

„Z książką na walizkach – Polska na szóstkę”- to Dolnośląskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami, które już po raz piętnasty realizowała w naszym regionie Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz samorządów województwa dolnośląskiego, powiatu wałbrzyskiego i miasta Wałbrzycha oraz dolnośląskich samorządowych instytucji kultury.

 

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko jest jednym ze stałych uczestników tego wydarzenia. Tegoroczna odsłona i gość Joanna Zagner – Kołat zawitały do biblioteki w Szalejowie Górnym. Pani Joanna jest wrocławianką. Ukończyła łódzką Akademię Sztuk Pięknych. Ilustruje książki dla dzieci, komiksy oraz opowiadania. Zrealizowała serię książek edukacyjnych „Dydko i…” oraz oprawę plastyczną dla portalu edukacyjnego w Polsce www.kula.gov.pl. Współpracowała z czasopismami dla dzieci. Zdobyła wiele nagród m.in. główną nagrodę Media Trendy i KTR za projekt portalu, o którym już napisaliśmy. Uwielbia prowadzić spotkania w formie warsztatów dla dzieci, a jej prace były eksponowane podczas licznych wystaw w Polsce i poza granicami kraju.

 

Osobowość ilustratorki jest niesamowita… Od samego wejścia zauroczyła wszystkich chłopców i nauczycieli. Dyrektor Biblioteki Mariola Huzar nie odrywała wzroku od tego wszystkiego, co zaprezentowała sobą Joanna Zagner-Kołat. Pani radna i sołtys Teresa Biel-Lutosławska nie nadążała z fotkami, bo tempo było zaiste wielkie… Bibliotekarka Monika Fedak była czujna jak pogotowie ratunkowe… Uczniowie miejscowej Szkoły Integracyjnej mieli ciągle pytania…które zahaczały nie tylko o sferę zawodową, ale również prywatną i inne zainteresowania.

 

-Gdyby nie czas… nasze warsztaty byłyby jeszcze bardziej rozwojowe…Mamy wrażenie, że energia naszego gościa nie została wyczerpana do granic możliwości… A maskotką tej biblioteki od dziś jest Froncik, autorstwa wszystkich obecnych… - podkreśla Mariola Huzar.

 

W bibliotece w Szalejowie Górnym, od listopada będą dostępne następujące tytuły, które zilustrowała pani Joanna Zagner-Kołat:

„Alfred i zagadka” Any Campoy

„Elidełko kowadełko” Marty Fox

Seria „Filipek i rodzeństwo”, „Filipeki dziewczyny”, „Filipek i rodzina”, „Filipek i szkoła”, „Filipek i wakacje”, „Filipek i piłka nożna”, autorstwa Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby.

 

Zapraszamy do naszych wszystkich książnic, gdzie o każdej porze roku czekają nowości wydawnicze. Możesz mieć też wpływ na ich zakup… Szczegóły u pań bibliotekarek.