Zielona lekcja dla przedszkolaków
Mariola Huzar, źródło: własne 2019-07-03

Filia nr 2 Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko w Krosnowicach poświęca wiele czasu na popularyzację ochrony środowiska wśród najmłodszych czytelników. Okazją do przeprowadzenia lekcji były obchody Dnia Ochrony Środowiska oraz Dni Lasów i Zadrzewień.

 

Tym razem, pani bibliotekarka Małgorzata Pilipaka zaprosiła specjalistę do spraw ochrony lasu, turystyki i edukacji z Nadleśnictwa Bystrzyca Kłodzka. Pani Magdalena Mol szybko oczarowała 36 dzieci z miejscowego Przedszkola Gminnego.

 

Jak widać na załączonych obrazkach, działo się wiele i było różnorodnie. Na pierwszy ogień trafił pokaz slajdów o zwierzętach żyjących w środowisku leśnym, takich jak: jelenie, sarny,  daniele, borsuki, lisy, kuny leśne, tchórz, dziki, zające, jenoty. Także o zwierzętach zamieszkujących środowisko wodne: bobry, wydry. Nie mogło zabraknąć informacji o malutkich gryzoniach i zwierzątkach, które też można spotkać na naszych terenach: wiewiórki, kuny domowe, popielice, orzesznice. Dzieci dowiedziały się, gdzie można spotkać dane zwierzę.

 

Ciekawa niespodzianką był pokaz poroży z wyjaśnieniami, do kogo należą.... A na koniec, nasz gość zadawał pytania dzieciom. Pomocne były plansze edukacyjne. Gdzie mieszkają zwierzątka, które zwierzątko mieszka w lesie, a które w środowisku wodnym, a które blisko gospodarstw domowych.

 

Pani leśnik zdradziła nam, że wraz z kolegą prowadzą pokazy na które przyjeżdżają z prawdziwymi sowami, ale zastrzegła, że dzieci muszą być bardzo cicho - bo sowy mają tak doskonały słuch, że potrafią usłyszeć z odległości 60 metrów bicie serca myszy. Zajęcia były bardzo ciekawe i przedszkolaki chcą spotkać się „na żywo” z sowami… Pożyjemy, zobaczymy, co się da zrobić w tym temacie…

 

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich serdecznie dziękuje Nadleśnictwu Bystrzyca Kłodzka za tę zieloną lekcję bioróżnorodności.