Dziecięca kreatywność rozkwitała w Żelaźnie
A A A
Mariola Huzar, własne 09.07.2025

W malowniczej scenerii zabytkowego Dworu von Münchhausen w Żelaźnie, 23 czerwca 2025 roku rozbrzmiewały śmiech, piosenka i języki dwóch zaprzyjaźnionych narodów. Tego dnia odbył się wyjątkowy Przegląd Talentów z udziałem 50 dzieci, w tym 15 uczestników z Czech, w ramach międzynarodowego projektu „Polsko-Czeska Wioska Literackich Inspiracji Twórczych”.

 

Wydarzenie stało się prawdziwym świętem kreatywności, pokazując, że język sztuki nie zna granic. Młodzi uczestnicy prezentowali swoje talenty w wielu formach: od występów teatralnych i recytatorskich, przez piosenki autorskie i zespołowe, aż po gry na wielu różnych instrumentach. Nie zabrakło pokazów tanecznych oraz  gimnastyki artystycznej. Było też malowanie na płótnie oraz żonglerka.

 

Jury w składzie:

  

1.           Klaudia Lutosławska-Nowak        Zastępca Dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodzku

 

2.           Alicja Piwowar   Prezes Uzdrowiska Lądek-Długopole S.A

 

3.           Marek Trypka     Muzyk w zespole śpiewaczym „Róża Kłodzka” – Hans Christian Andersen

 

4.           Mariola Huzar    Dyrektorka Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko

                                                                                                                                                                              

było pod dużym wrażeniem wszystkich występów. Ogromnym zaskoczeniem była prezentacja gry na rzadkim instrumencie, jakim jest kalimba. Jest to afrykański instrument muzyczny należący do grupy idiofonów szarpanych, znany również jako mbira, zanza lub thumb piano (czyli „fortepian kciukowy”).

 

Każde dziecko mogło pokazać to, co je porusza, inspiruje i bawi. Często wystąpienia były efektem współpracy między dziećmi z Polski i Czech — co dodawało spotkaniu niezwykłego wymiaru integracyjnego.

 

Statuetki Krasnala 2025 powędrowały do:

 

Wiktorii Wiewióry ze Szkoły Podstawowej w Ołdrzychowicach Kłodzkich za taniec artystycznych, który poruszył nawet Hansa Christiana Andersena;

 

Veroniki Zaňkovej z Základní škola w Rychnov nad Kněžnou za pokaz żonglerki, który odebrał „mowę” wszystkim;

 

Miłosza Błauty ze Szkoły Podstawowej w Ołdrzychowicach Kłodzkich za występ akordeonowy młodego artysty;

 

Róży Głasek z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Żelaźnie za wykonanie piosenki w języku francuskim;

 

Projekt „Polsko-Czeska Wioska Literackich Inspiracji Twórczych” miał na celu nie tylko rozwój twórczy dzieci, ale także budowanie mostów międzykulturowych. Przegląd talentów udowodnił, że dzieci potrafią przekraczać granice — te geograficzne, językowe i kulturowe — z naturalną łatwością i autentyczną ciekawością drugiego człowieka.

 

Atmosfera wzajemnego wsparcia i radości udowodniła, że wspólne działania artystyczne mogą być fundamentem trwałych relacji.