Nasi sportowcy czytali dzieciom
A A A
Mariola Huzar, własne 24.06.2019

Tegoroczne hasło 18. Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom to „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”. Na terenie gminy wiejskiej Kłodzko czytania, które zorganizowała Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko miały miejsce w dniach 3-6 czerwca 2019r.

 

I tak, do biblioteki w Bierkowicach przyjechał Mariusz Jastrzębski, trener Filii WKS Śląsk Wrocław, aby poczytać dzieciom z miejscowego Przedszkola Gminnego. Opowiedział dzieciom o swojej pasji sportowej do piłki nożnej oraz zaprosił na treningi do klubu. Dzieci losowały bajeczki do czytania, które naprzemiennie czytał Pan Mariusz oraz dyrektorka Biblioteki Mariola Huzar. Były też rozmowy na temat bohaterów występujących w książeczkach, a  na deser kilka zagadek. Na zakończenie spotkania wspólne zdjęcie i osobisty wpis naszego gościa na plakacie.

 

We wtorek w Filii nr 2 w Krosnowicach pojawiła się Natalia Kurzela z Gminnego Ludowego Klubu Sportowego „Orlęta”, gdzie uprawia tenis stołowy. Na młodą sportsmenkę czekały dzieci z miejscowego Przedszkola. Natalię przedstawiła dyrektorka Biblioteki, podkreślając, że jest ona również stypendystką im. Grzegorza Ciechowskiego. Dzieci pilnie przysłuchiwały się czytaniom swojego gościa i pani Marioli Huzar. Na zakończenie spotkania, trójka dziewczynek wykonała subtelny taniec kwiatów. Wszystkiemu przysłuchiwała się babcia Natalii.

 

Natomiast do drzwi biblioteki w Żelaźnie zapukała Ewelina Lichwa, która uprawia kick boxing. Większość dzieci z miejscowej Niepublicznej Szkoły Podstawowej nie wiedziało, co to jest ten kick boxing. Po złożonych wyjaśnieniach i prezentacji na temat tej dyscypliny sportu, co niektórzy nabrali chęci do sprawdzenia się w tej sztuce walki. Pani Ewelina przeczytała dzieciaczkom kilka bajek, a komentarz do nich zrobiła dyrektorka Biblioteki. Nie zabrakło również fajnej rozmowy z dziećmi o różnych ważnych dla nich sprawach.

 

Kolejny przystanek „Sportowcy czytają dzieciom” miał miejsce w bibliotece w Starym Wielisławiu. Do oczekujących dzieci na swoim rowerze przyjechał Robert Nowicki z Bierkowic. Uprawia kolarstwo szosowe niepełnosprawnych. Nietypowy rower i sam sportowiec wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II, którzy przyjechali na spotkanie z Kłodzka. Pan Robert, w asyście Marioli Huzar i Ewy Włosek przeczytali kilka ciekawych opowiadań z przesłaniem. W trakcie czytań, pani Anna Jasińska zadawała pytania, a uczniowie świetnie sobie z nimi radzili. Potem był plac zabaw i ognisko z pieczeniem kiełbasek.

 

Ze Starego Wielisławia pojechaliśmy z czytaniami do Przedszkola Gminnego w Szalejowie Dolnym. Tutaj bajkowali trener Michał Woś wraz z zawodnikami Karoliną Margasińską i Jonaszem Lewandowskim z  Klubu Lekkoatletycznego Ziemia Kłodzka. Przedszkolaki były świetnie przygotowane i chętnie brały udział w dyskusji o sportach i książkach. Nie szczędziły braw czytającym. Przecież każdy wie, że czytanie ma wpływ na aktywizację pięciu obszarów kompetencyjnych: komunikacji, odpoczynku, inteligencji emocjonalnej, koncentracji i emocji. Wpajajmy je dzieciom od zaraz.

 

Ponadto wspaniałe czytania odbyły się w bibliotece w Wojborzu. Ich gościem była nowa pani sołtys Iwona Janoszek-Badecka. Czytaniom przysłuchiwali się młodsi uczniowie z miejscowej Szkoły Podstawowej. Taka lekcja czytania, to równocześnie zachęcenie do poznawania tego, czego jeszcze nie znamy. Jeżeli chcesz, aby twoje dzieci były inteligentne, czytaj im bajki. Jeżeli chcesz, aby twoje dzieci były jeszcze bardziej inteligentne, czytaj im jeszcze więcej bajek (Albert Einstein). My bibliotekarze wiemy, że wychowanie przez czytanie prowadzi do świata różnorodnych wartości.

 

Wszyscy nasi wspaniali sportowcy wykonali zadanie na „pierwsze miejsce”, za co im serdecznie dziękujemy słowami „Kto czyta książki, żyje podwójnie”!!!