Przystanek kultury z książką Urszuli Kozłowskiej
Mariola Huzar, własne 13.03.2017

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko dojechała na trzeci przystanek kultury z książką. Tym razem podróżowała ze świdnicką pisarką dla dzieci młodszych i starszych - Urszulą Kozłowską. Dzieci chętnie sięgają po takie tytuły jak: „Alibaba i 40 rozbójników”, „Baranek czyścioszek”, „Bajeczki z podwórka i znad rzeczki”, „Zakręcone wierszyki” i wiele innych. Bo, autorka ma na swoim koncie blisko 200 książek i książeczek.

- Podczas spotkania w Filii nr 2 w Krosnowicach, pisarka w bardzo ciekawy sposób opowiedziała młodym czytelnikom o swojej twórczości literackiej. Dzieci z tutejszego Przedszkola Gminnego wysłuchały pełnych ciepła i humoru bajeczek  autorstwa pani Urszuli. Autorka czytała dzieciom fragmenty wielu bajek i wierszy. Dzieciom przypadła do gustu zabawa w rymowanki, która okazała się doskonałym ćwiczeniem językowym oraz sprawdzianem umiejętności recytatorskich dzieci. – podkreśla Mariola Huzar, dyrektor Biblioteki.

Wśród uczestników spotkania odkryliśmy talenty pisarskie oraz recytatorskie. Okazało się, że mała Hania razem ze swoim tatą piszą krótkie formy wierszowane. Hania oświadczyła, że zamierza w przyszłości zostać znaną pisarką. Była jedną z najbardziej aktywnych przedszkolaków, co zostało udokumentowane na zdjęciach.

Pisarka zachęcała dzieci i ich opiekunki do korzystania z tzw. biblioteczki maluszka. Ich zawartość ma wiele edukacyjnej mocy:

"Dbam o ząbki" - to idealna propozycja dla małego czytelnika. Książka ma wygodny format, kartonowe strony, bezpieczną okładkę. Kolorowe ilustracje bawią i uczą! Pan dentysta wiertłem małym w mig zażegnał kłopot cały i założył białą plombę. Jaś ma znowu piękny ząbek!

"Warzywa" - barwne ilustracje i zabawne wierszyki zachęcają malucha do zabawy z książką, zaś rodzicom pomogą w walce z warzywnymi niejadkami!

Lubię z marchwi sok i przecier,
bo najzdrowsza jest na świecie!
I codziennie, daję słowo,
chrupię marchew na surowo!

- Niebawem na półkach bibliotecznych pojawi się 20 nowych tytułów Urszuli Kozłowskiej. Zachęcamy rodziców do zapisania siebie i swoich pociech do naszej biblioteki i korzystania z księgozbioru, który liczy sobie ponad 7 000 tysięcy woluminów. Obecnie wśród czytelników dominują osoby w wieku od 25-44 lat. Najmniej, bo tylko 6  to dzieci w wieku do 5 lat. W bibliotece można skorzystać z bezpłatnego Internetu oraz czasopism dla dzieci, młodzieży i dorosłych. – zachęca pani bibliotekarka Małgorzata Pilipaka.

Spotkanie autorskie realizowane było w ramach mikroprojektu Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko „Przystanki kultury z książką”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis