Wielki człowiek w bibliotece
Mariola Huzar, źródło: własne 2018-10-30

Biblioteka Publiczna Gminy Kłodzko jest beneficjentem ogólnopolskiej akcji „Mała Książka – Wielki człowiek”, o której mówi się szeroko w różnych mediach… Wyjątkowe wyprawki czytelnicze od września otrzymuje każdy trzylatek, który odwiedzi jedną z naszych dziewięciu bibliotek w Ołdrzychowicach Kłodzkich, Bierkowicach, Jaszkowej Górnej, Krosnowicach, Starym Wielisławiu, Szalejowie Górnym, Wojborzu, Wojciechowicach i Żelaźnie.

 

-Na dzień 16 października wydaliśmy 16 wyprawek. Każde dziecko jest nowym czytelnikiem. Wyprawki czytelnicze mogą otrzymać również wszystkie dzieci urodzone w 2015 roku, które zostały zapisane wcześniej do naszych książnic. Pamiętajmy, że w akcji mogą brać udział tylko dzieci, które są zameldowane na terenie naszej gminy wiejskiej Kłodzko – wyjaśnia dyrektor Biblioteki Mariola Huzar.

 

Zalety projektu są bardzo zachęcające…

 

- Dostępność – udział w projekcie dostępny jest dla wszystkich trzylatków (dzieci z rocznika 2015), niezależnie od statusu materialnego ich rodziców.

 

- Udział jest bezpłatny dla wszystkich grup beneficjentów, w tym bibliotek, rodziców i dzieci.

 

- Korzystanie z bibliotek także jest bezpłatne.

 

- Badania wykazują, że dzieci, które są wychowywane w środowisku, gdzie książka jest naturalnym elementem jego otoczenia, są bardziej pewne siebie, mają większy niż ich rówieśnicy zasób słownictwa, dobrze rozwiniętą wyobraźnię, a w przyszłości osiągają sukcesy i zarabiają więcej.

 

- Nieodłącznym elementem czytania dzieciom w wieku przedszkolnym jest obecność rodzica / opiekuna, który nie tylko udziela głosu postaciom, ale staje się przewodnikiem w nowej przygodzie przeżywanej wspólnie z dzieckiem, budując tym samym relacje, które z całą pewnością zaowocują w przyszłości.

 

Na załączonych fotkach można zauważyć radość dziecka, iż jest ważnym Polakiem, z potencjałem czytelniczym i możliwością korzystania z usług bibliotecznych. Nasi najmłodsi czytelnicy wracają ponownie po nowe książeczki-bajeczki, a sytuacja jest ciągle rozwojowa…

 

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Organizator: Instytut Książki

Patronat Honorowy: Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak

Partnerzy: Polska Sekcja IBBY, Fundacja Metropolia Dzieci

Patronat Medialny: Ryms, CzasDzieci.pl